Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia alkoholu
Alkohol (etanol) jest środkiem hamującym ośrodkowy układ nerwowy. Duże ilości szybko spożytego alkoholu mogą powodować zaburzenia oddychania, śpiączkę a nawet śmierć. Alkoholizm powoduje uszkodzenie wątroby i wielu innych narządów. Osoby uzależnione od alkoholu, które nie mają dostępu do kolejnej dawki alkoholu lub podejmujące walkę z piciem przechodzą tak zwany zespół odstawienny. Alkoholicy z ciężkimi objawami odstawienia lub delirium alkoholowym powinni być leczeni na oddziale intensywnej terapii do czasu ustąpienia objawów. Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęściej obejmuje: drżenia ciała, omamy i zagrażającą życiu niestabilność autonomiczną w ciężkim odstawieniu.
Konsekwencje nadużywania alkoholu
Nadmierne spożywanie alkoholu zwykle prowadzi do chorób wątroby (np. stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, marskość wątroby). Stopień i czas trwania choroby jest różny u osób z ciężką chorobą wątroby, często obserwuje się zaburzenie krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko znacznego krwawienia z powodu urazu (na przykład w wyniku upadków lub podczas wypadków drogowych). A także krwawienia z przewodu pokarmowego (na przykład z powodu zapalenia żołądka, z żylaków przełyku z powodu nadciśnienia).
Przyczyny zespołu odstawienia alkoholowego
Gdy alkohol etylowy dostanie się do organizmu, zaczyna rozkładać się w komórkach wątroby lub w komórkach całego organizmu. Ma wysoką toksyczność i negatywnie wpływa na aktywność wszystkich narządów i układów, wywołując rozwój objawów kaca. U zdrowych ludzi etanol rozkłada się za pomocą komórek ciała, dlatego krew zawiera wzrost aldehydu octowego, zaczyna gromadzić się w narządach i tkankach, wpływając na syntezę dopaminy tak zwanego hormonu radości i przyjemności.
Pierwszy etap alkoholizmu charakteryzuje się rozwojem zależności psychicznej w wyniku niewystarczającej produkcji hormonu szczęścia i braku zastępującego go etanolu. Drugi etap jest spowodowany brakiem środka zastępczego, w wyniku, czego dochodzi do zwiększonej produkcji dopaminy. Jej stężenie wzrasta i prowadzi do rozwoju objawów autonomicznych leżących u podstaw choroby, takiej jak odstawienie alkoholu. Ciśnienie krwi wzrasta, pojawia się drażliwość i niepokój. Wraz ze trzykrotnym wzrostem stężenia dopaminy w ciele rozwija się tak zwane delirium tremens.
Zespół odstawienia alkoholu – co powoduje?
Kiedy spożycie alkoholu staje chroniczne, stan kaca prędzej czy później zostaje zastąpiony przez zespół odstawienia alkoholu. Obejmuje on szereg objawów kaca, ale z tym syndromem niewielka ilość alkoholu (50-100 g), wypita następnego dnia, poprawia samopoczucie, zmniejsza, a nawet usuwa ogólne osłabienie i ból głowy. Zespól abstynencyjny najłatwiej jest stłumić przez powrót do spożycia. W rezultacie alkoholowy zespół abstynencyjny prowadzi do ciężkiej, wielodniowej walki z piciem. Objawy abstynencyjne wskazują, że u danej osoby rozwinął się alkoholizm i należy natychmiast szukać pomocy u specjalistów.
W okresie alkoholowego zespołu abstynencyjnego może wystąpić ostra halucynoza alkoholowa (zaburzenie psychotyczne spowodowane alkoholem), wyraźne, uporczywe halucynacje słuchowe i wzrokowe u osoby uzależnionej od alkoholu (zwykle osoba słyszy negatywne wypowiedzi na swój temat), bez upośledzenia świadomości może przejść w chroniczną formę.
Objawy abstynencyjne
Objawy odstawienia są zawsze przejawem II etapu alkoholizmu, gdy uzależnienie się rozwinęło i wymaga specjalistycznego leczenia, detoksykacji organizmu, a nie tylko złagodzenia objawów. Łagodzenie objawów odstawienia pomaga jedynie wyprowadzić osobę z ostrego okresu i osiągnąć względną stabilizację stanu.
Objawy zespołu odstawienia alkoholowego obejmują:
Początkowy zespól odstawienny pojawia się po kilku dniach nadużywania alkoholu. Syndrom rozwija się stopniowo i przybiera coraz bardziej skomplikowaną formę, co prowadzi do poważnych konsekwencji alkoholizmu.
W pierwszym etapie alkoholizmu podczas przerwy w piciu, czyli zespół odstawienia obserwuje się:
- Utrata siły i uczucie osłabienia, senność
- Nerwowość, apatia lub przeciwnie agresywność
- Zakłócenia w układzie pokarmowym i sercowo-naczyniowym, zmniejszenie apetytu, suchość w ustach
W drugim etapie alkoholizmu lista objawów zespołu abstynencyjnego jest dłuższa:
- Zaczerwienienie skóry twarzy i górnej części ciała, obrzęk
- Źrenice rozszerzone
- Występują poważne zaburzenia serca, którym towarzyszy nieprzyjemny ból, wahania ciśnienia krwi
- Częste bóle głowy, zawroty głowy, uczucie ciężkości w głowie
- Brak apetytu
- Intensywne pocenie się
- Szaro-brązowa płytka pojawia się na języku, możliwe są nudności i wymioty
- Występują zaburzenia jelitowe: biegunka i zaparcia
- Występują problemy z oddawaniem moczu i zatrzymaniem moczu
- Nasilenie lub ból w okolicy nadbrzusza
- Silny tnący ból w wątrobie
- Drżące ręce, język i powieki
- Bezsenność
- Zaburzenia ruchowe, niepewny chód.
Na tym etapie alkoholizmu człowiek odczuwa ciągłe pragnienie picia. Rozpoczyna się szybka degradacja osobowości, utrata umiejętności zawodowych i domowych. Czas trwania objawów abstynencyjnych trwa od 2 do 5 dni.
Trzeci etap alkoholizmu charakteryzuje się:
- Zaostrzeniem psychoz alkoholowych
- Całkowitą utratą motywacji
- Ciągłe zaburzenia koordynacji ruchów
- Rozwój chorób przewlekłych
- Upośledzenie krzepnięcia krwi i funkcji mózgu.
Zespół odstawienia alkoholu – różne dolegliwości
Zaprzestaniu spożywania alkoholu może towarzyszyć ciągłość objawów i oznak ośrodkowego układu nerwowego, nadpobudliwość. Objawy odstawienia mogą powodować zaburzenia pracy różnych układów w organizmie. Do złego stanu zdrowia dochodzą dolegliwości psychiczne: poczucie winy i wstydu, obniżona samoocena, depresja, osłabienie, zaburzenia koncentracji. Zespół odstawienny wynika z przedłużonego i / lub nadmiernego spożycia alkoholu.
W zależności od czasu spożywania alkoholu, jego ilości i stanu zdrowia, zespół abstynencyjny może być łagodny, umiarkowany lub ciężki. Stanowi temu mogą towarzyszyć powikłania, takie jak skurcze, omamy lub majaczenie. Łagodne lub umiarkowane objawy abstynenckie ustępują po kilku dniach. Jednak ciężki zespół odstawienia z powikłaniami, wymaga pomocy medycznej
Zespół łagodnego odstawienia alkoholu objawia się drżeniem, osłabieniem, bólem głowy, poceniem się, zaburzeniem ruchowym oraz objawami ze strony przewodu pokarmowego. Może występować tachykardia, a ciśnienie krwi może być podwyższone. U niektórych alkoholików pojawiają się napady toniczno-kloniczne (tzw. epilepsja alkoholowa) są uogólnione, ale zwykle nie częściej niż 2 w krótkich odstępach czasu. Ataki zwykle występują 6-48 godzin po zaprzestaniu spożywania alkoholu.
Alkoholowy zespół abstynencyjny – zaburzenia psychiczne
- Halucynoza alkoholowa (omamy bez innych zaburzeń świadomości) następuje po nagłym zaprzestaniu długotrwałego, nadmiernego spożycia alkoholu, zwykle w ciągu 12–24 godzin. Objawy abstynenckie mogą również obejmować złudzenia słuchowe i halucynacje, które często są oskarżycielskie i groźne. Halucynacje alkoholowe mogą przypominać schizofrenię, chociaż myśli zwykle nie są nieuporządkowane, ale lekarze nie stwierdzają schizofrenii.
- Delirium tremens, czyli biała gorączka alkoholowa zwykle rozpoczyna się 48–72 godzin po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Można zaobserwować ataki lękowe, narastające splątanie, problemy ze snem (z koszmarami lub złudzeniami nocnymi), obfite pocenie się i ciężką depresję. Częstym zjawiskiem zespołu odstawienia są przelotne halucynacje, które powodują niepokój, strach.Typowy dla początkowego stanu urojeniowego i zdezorientowanego jest powrót do nawykowej aktywności, na przykład osoby często wyobrażają sobie, że wrócili do pracy i próbują wykonać odpowiednią aktywność.
Leczenie zespołu odstawienia alkoholu
Leczenie łagodnych objawów odstawienia jest możliwe w domu. Lekarz przepisuje dożylne roztwory soli fizjologicznej, witaminy i leki detoksykacyjne, na przykład węgiel aktywowany. Zalecane są również środki w celu regeneracji narządów wewnętrznych i normalizacji aktywności układu nerwowego. Hospitalizacja jest wymagana w przypadku silnego odwodnienia i wyczerpania organizmu ludzkiego, a także w przypadku silnego przekrwienia, drżenia kończyn, rozwoju halucynacji i ataków padaczkowych, zaburzeń świadomości i psychiki. Leczenie szpitalne zespołu odstawienia jest również przeprowadzane w przypadku zaburzeń somatycznych, na przykład z rozwojem krwawienia, niewydolności oddechowej lub wątroby, zapalenia płuc i tak dalej.
Wyprowadzenie alkoholika z zespołu abstynencyjnego zajmuje dużo czasu i wysiłku, szczególnie w przypadku stanu krytycznego. Wtedy czeka go trudny okres, ponieważ napoje alkoholowe nie powinny być już spożywane w przyszłości.Tylko w przypadku całkowitego odstawienia alkoholu możliwe jest skuteczne wyleczenie choroby. Kiedy dana osoba powróci do normalnego trybu życia, po pewnym czasie będzie ponownie potrzebowała pomocy lekarza, ponieważ objawy odstawienia zawsze rozwijają się wraz z alkoholizmem.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alkoholowy_zesp%C3%B3%C5%82_abstynencyjny