Seksoholizm – objawy i przyczyny seksoholizmu
Ostatnio seksuolodzy coraz częściej spotykają się ze takim stanem pacjentów, jak seksoholizm. Czym on tak naprawdę jest? Seksoholizm stoi w parze z patologiami, takimi jak alkoholizm, uzależnienie od narkotyków lub hazard, a to znacznie zatruwa życie tych, którzy cierpią z tego powodu (a także z ich bliskiego kręgu). Niektórzy zastanawiają się, czy wszystko z nimi w porządku, gdy mają ochotę na seks dwa, a nawet trzy razy dziennie. To normalne, jeśli dzieje się tak z ukochaną osobą i za obopólną zgodą. Ale co, jeśli pragnienie seksu pochłonie wszystkie myśli, utrudniając skupienie się na codziennych sprawach, a to nie ma końca. W takim przypadku warto rozważyć seksoholizm.
Współczesny seksoholizm
Według seksuologów we współczesnym świecie jest 4 procent seksoholików, ale liczba ta rośnie pod wpływem wyzwolonej kultury współczesnego społeczeństwa. Należy zauważyć, że około 60% seksoholików to mężczyźni. Ale w tych okolicznościach warto podkreślić, że kobiety są przyzwyczajone do radzenia sobie z własnymi problemami, podczas gdy mężczyźni szukający partnerki często idą naprzód, dlatego stają się w centrum uwagi publicznej. Kim są seksoholicy: średni wiek wynosi 40 lat. Jest to naturalne, ponieważ w tym wieku ludzie zaczynają odczuwać pełnię życia. Ale zamiast żyć pełnią życia, seksoholizm niszczy rodzinę, psuje relacje między najlepszymi przyjaciółmi i kolegami w pracy.
Co to jest seksoholizm?
Uzależnienie od seksu oznacza obecność postępującego zaburzenia seksualnego, które wywołuje obsesyjne myśli i działania. Chory nawiązuje stosunek seksualny i czerpie przyjemność tak, jak alkoholik przy wypijaniu drinka. Seksoholizm negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, relacje osobiste, jakość życia i bezpieczeństwo. Seksoholik może z łatwością zmienić swoją działalność i życie, aby odbyć stosunek seksualny kilka razy dziennie. Nie może kontrolować swojego zachowania, nawet pomimo poważnych negatywnych konsekwencji.
Kim są seksoholicy?
Eksperci uważają, że seksoholizm to unikanie swoich problemów w innych dziedzinach życia. W rezultacie prowadzi to do tego, że osoba uzależniona od seksu odczuwa wstyd po stosunku seksualnym. Podobnie jak inne choroby psychiczne, uniemożliwia to normalne życie. Wszystkie myśli obejmują ciągłe fantazje i poszukiwanie partnera. W większości przypadków, jak zauważają psycholodzy, ofiary, które doświadczyły przemocy seksualnej we wczesnym wieku, stają się seksoholikami. Dziewczyna, która była wielokrotnie wykorzystywana, jest podatna na uzależnienie seksualne.
Seksoholizm ma kilka aspektów, które jednoczą wszystkie ofiary nienasyconej aktywności seksualnej. Seksoholizm objawy wykazuje takie jak: stała potrzeba seksu, która z czasem rośnie i nasila się, niemożność zaspokojenia swoich fantazji seksualnych, zerwanie znajomości przy braku seksu. A, także oszukiwanie samego siebie, że własne pragnienia nie różnią się od pragnień innych ludzi. Wyjściem z tej sytuacji może być profesjonalna pomoc psychologa, który pomoże zrozumieć źródło problemu.
Jak ludzie stają się seksoholikami?
Lekarze najczęściej znajdują przyczyny seksoholizmu w dzieciństwie. Z reguły jest to pewien rodzaj urazu psychicznego, na przykład problemy z rodzicami. U osoby dorosłej intymne pragnienie staje się substytutem prawdziwej intymności, do której seksoholik jest po prostu niezdolny. Oznacza to, że seks jest z jednej strony jedynym sposobem na złagodzenie stresu, niedrogim sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. A jednocześnie jedyne działanie, które uważa za sukces. Dla niego każdy akt seksualny, jako moralne ciasteczko jest nagrodą, które dowodzi, że jest dobry. Oczywiście wszystkie te myśli nie wirują w głowie, po prostu uprawia dużo seksu i wydaje im się, że jest to normalne. Jednak z boku jego zachowanie wygląda trochę dziwnie.
Seksoholizm objawy
W psychologii istnieje kilka poglądów na ten temat. Ale ogólne objawy seksoholizmu wyróżniają się zależnością od intymnych relacji. Jeśli seksoholik nie zaspokaja swoich pragnień prawie codziennie, zaczyna odczuwać wahania nastroju, irytację i agresję. Szybko przyzwyczaja się do nowego partnera, staje się dla niego nieinteresujący seksualnie. Dlatego nie ma żadnych hamulców i wewnętrznych zakazów, gdy szuka przypadkowych, natychmiastowych partnerów seksualnych. Więzy rodzinne, przyjaźń, standardy moralne, wszystko to przestaje być ważne, jeśli chodzi o zwabienie celu do łóżka. W rzeczywistości zachowuje się jak wytrawny pijak w poszukiwaniu butelki na kaca, lub nawet, jako narkoman w poszukiwaniu dawki. Uzależnienie seksualne jest obsesyjną formą zachowań seksualnych.
Seksoholizm objawy wykazuje takie jak:
- Potrzeba ciągłego odbywania stosunku płciowego
- Ciągłe i uporczywe pragnienia intymności
- Ciągle myślenie o seksie
- Stałe poszukiwanie partnerów
- Zaniedbanie obowiązków takich jak praca, szkoła lub rodzina w związku z seksem
- Wzrost skali lub częstotliwości aktywności seksualnej w celu osiągnięcia pożądanego efektu, na przykład większa liczba partnerów seksualnych.
- Przeglądanie materiałów pornograficznych
- Korzystanie z usług erotycznych przez telefon, Internet
- Masturbacja
- Masochizm
- Podglądactwo
- Ekshibicjonizm
- Poszukiwanie nowych rodzajów satysfakcji seksualnej.
Wszystko to zajmuje dużą część życia osoby cierpiącej na seksoholizm. Przyjemności seksualne stymulują wytwarzanie w mózgu tych samych substancji, które są wytwarzane przez przyjmowanie narkotyków lub alkoholu, a także w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Gdy z jakiegokolwiek powodu nie można uzyskać tego, czego się chce, osoba uzależniona może odczuwa stres, który w wielu przypadkach przeradza się w depresję.
Czego boją się seksoholicy?
Psychologowie twierdzą, że jednym z powodów uzależnienia od seksu jest strach przed przywiązaniem do jednego partnera, strach przed stałymi związkami. Dlatego pojęcie emocji wśród seksoholików jest bardzo płytkie. Mężczyzna szuka jakiegoś związku, ponieważ bardzo boi się samotności. Czasami nawet na poziomie fizycznym: na przykład są ludzie, którzy po prostu nie mogą zasnąć samotnie. A ponieważ w pobliżu nie ma naprawdę bliskiej osoby, seksoholik jest zmuszony do uprawiania seksu z dopiero poznanymi ludźmi tylko po to, aby zostać przytulonym we śnie.
Kompleks niższości może również wpływać na chęć dowartościowania siebie poprzez seks. Nieudany pierwszy stosunek płciowy u mężczyzn, wątpliwości, co do swojej męskości, siły seksualnej, wszystko to sprawia, że podejmują nowe wyzwania. Istnieją również powody seksoholizmu takie jak: zmiany hormonalne, urazy związane z przednimi częściami mózgu. W takim przypadku nie ustąpi to samodzielnie, pomoże tylko specjalista.
Praca z psychoterapeutą w leczeniu seksoholizmu
Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia seksoholizmu jest terapia poznawczo-behawioralna. Pracując z pacjentem, psychoterapeuta eliminuje główne przyczyny zaburzenia, pracuje nad zmianą postaw wobec satysfakcji seksualnej i ogólnie seksu, pomaga rozpoznać niebezpieczeństwa związane z takim stylem życia oraz uczy pacjenta kontrolowania impulsów seksualnych i zastępowania ich, zwracając uwagę na inne równie interesujące czynności.
Terapie w celu leczenia seksoholizmu
Obsesyjne pragnienie seksu jest trudne do wyleczenia, ponieważ chorzy rzadko rozpoznają obecność patologii, zaprzeczają swoim problemom. Nowoczesne metody terapeutyczne mają na celu wyeliminowanie niezdrowych objawów psychicznych i zwalczanie wszelkich nadmiernych pragnień wejścia w stosunki seksualne.
Najczęściej stosowane są następujące opcje leczenia:
- Terapia poznawczo-behawioralna. Ten rodzaj pomocy psychologicznej zapewnia różne metody i narzędzia, które zmieniają zachowanie pacjenta. Terapia wyposaża osobę uzależnioną w nowe umiejętności pozytywnej samokontroli i zmniejsza niechciane pragnienia seksualne.
- Terapia lekowa. Lekarz może przepisać antyandrogeny, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Wybór leku zależy od obrazu klinicznego choroby.
- Ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół, sprzyja ono wyzdrowieniu z obsesyjnych zachowań seksualnych.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzale%C5%BCnienie_seksualne