Przymusowe leczenie alkoholika – odwykowe
Leczenie odwykowe osoby uzależnionej od alkoholu wymaga jej zgody. Zdarzają się szczególne przypadki gdzie taką zgodę wydaje sąd, który kieruje się opinią psychologa oraz biegłego psychiatry. Stwierdzenie przez specjalistów choroby alkoholowej oraz naganne zachowanie danej osoby, które przyczynia się do demoralizacji nieletnich, rozkładu życia rodzinnego, uchylania się od pracy, zakłócania porządku publicznego jest podstawą o ubieganie się przymusowe leczenie odwykowe. Takie działanie podyktowane jest troską o zdrowie osoby przechodzącej chorobę alkoholową oraz jej negatywny wpływ na najbliżej otoczenie. Sprawy związane z przymusowym leczeniem alkoholizmu są regulowane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przymusowe leczenie alkoholizmu – w trosce o zdrowie osoby uzależnionej od alkoholu
Nadużywanie alkoholu stopniowo zabija przez różne zaburzenia i choroby. Mocne napoje alkoholowe, dostające się do układu pokarmowego, najpierw powodują chemiczne uszkodzenie błony śluzowej przełyku i żołądka. W rezultacie błona śluzowa przewodu pokarmowego zanika, zaburzone jest wchłanianie i odkładanie się witamin, pierwiastków śladowych i innych niezbędnych składników odżywczych. Na tle atrofii błony śluzowej przełyku i żołądka najpierw rozwijają się zmiany wrzodowe, a następnie może pojawić się guz nowotworowy. Jeżeli osoba nadużywająca alkohol nie widzi problemu, nie potrafi zadbać o siebie, może okazać, się tylko przymusowe leczenie odwykowe może uratować jej życie.
Biochemia nawet bardzo wysokiej, jakości alkoholu w organizmie jest prosta. 90% jest filtrowane przez wątrobę, gdzie zamienia się w aldehyd octowy, bardzo toksyczną substancję. Niszczy on ściany komórkowe i komórki samych narządów. Alkohol powoli, ale z pewnością niszczy wątrobę, uszkadza trzustkę, wpływa na serce, zmniejsza odporność, prowadzi do impotencji i innych problemów seksualnych. Stara prawda alkohol pobudza pożądanie, ale jednocześnie zmniejsza zdolność do jego spełnienia.
Przewlekłe zatrucie alkoholem prowadzi do rozwoju następujących chorób:
- Marskość wątroby
- Zapalenie trzustki
- Zatrucie alkoholowe
- Choroba sercowo-naczyniowa
- Niektóre formy raka.
Wszystkie te choroby skracają życie alkoholika, kogoś więcej, kogoś mniej i średnio o 17 lat. Rodzina pragnąca walczyć o jego zdrowie, może wystąpić o przymusowe leczenie alkoholika wniosek zostanie skierowany do sądu przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.
Jak alkoholizm członka rodziny wpływa na rodzinę?
Istotnym czynnikiem jest wychowywanie dziecka przez rodzica skłonnego do picia. Kiedy dzieci są małe, nie mogą krytycznie ocenić, czy rodzic zachowuje się dobrze, czy źle. Mogą tylko wchłonąć jego zachowanie, a kiedy dorosną, zachowają się w podobny sposób. Dla dzieci to, co mówi rodzic, nie jest tak ważne, dla nich liczy się, co robi rodzic.
W naszym społeczeństwie ludzie piją w związku z dobrymi i w związku ze złymi wydarzeniami, piją w pracy, na spacerze, na imprezie, w domu. Z drugiej strony ubóstwo i bezrobocie, dodatkowo wpływają na fakt, że ludzie zaczają pić. Alkoholizm w rodzinie utrudnia rozwój dzieci, opiekę psychofizyczną i inwestycje w ich przyszłość. Z tego powodu najbardziej cierpi rodzina. Alkohol zawsze staje się wrogiem rodziny i zawsze narusza relacje rodzinne. Wiele żon i matek zastanawia się – jak załatwić przymusowe leczenie alkoholika? Alkoholizm w rodzinie prowadzi do rozwodów, a także przemocy, agresywnych i kryminalnych zachowań, a czasami niestety do samobójstw. Przymusowe leczenie alkoholowe wydaje się najlepszym rozwiązaniem, przedłuży życie alkoholika i zapewni rodzinie spokój.
Jak załatwić przymusowe leczenie alkoholika?
Pierwsze kroki należy skierować do gminnej komisji d.s. rozwiązywania problemów alkoholowych, która jest właściwa dla danego miejsca zamieszkania osoby, której taka procedura dotyczy. Komisja ma uprawnienia do wszczęcia takiego działania i może skierować alkoholika na badanie, które przeprowadzi lekarz biegły. Ma ono na celu wydanie opinii potwierdzającej chorobę alkoholową i wskazanie rodzaju ośrodka leczniczego, gdzie odbędzie się przymusowe leczenie odwykowe.
Wniosek o przymusowe leczenie odwykowe
Gminna komisja d.s. rozwiązywania problemów alkoholowych po otrzymaniu opinii biegłego i psychologa kieruje do sądu wniosek o przymusowe leczenie odwykowe osoby uzależnionej od alkoholu które zostanie przeprowadzone w zakładzie lecznictwa odwykowego. Złożenie wniosku w sądzie wymaga także dołączenia całej zgromadzonej dokumentacji. Dlatego poza opinią lekarską i psychologiczną warto przedłożyć także:
- Potwierdzenia z policji o przeprowadzonych interwencjach
- Udokumentować pobyty alkoholika w izbie wytrzeźwień
- Opinię pedagoga i/lub psychologa szkolnego w przypadku negatywnego wpływu np. ojca alkoholika na zdrowie małoletniego dziecka
- Wyroki w sprawach karnych.
Po przyjęciu przez sąd wniosku o przymusowe leczenie odwykowe, w przypadku baku opinii lekarskich, sąd może skierować osobę na stosowne badania. Na podstawie decyzji sądowej osoba uzależniona od alkoholu może zostać skierowana na obserwację w odpowiednim ośrodku leczniczym.Taka decyzja zapada w sytuacji, gdy sąd uzna takie działanie za konieczne opierając się na opinii lekarza biegłego.
Osoba, wobec której toczy się takie postępowanie zostaje powołana do złożenia wyjaśnień w przedmiotowej sprawie. Na wydane przez sąd postanowienie o przymusowym leczeniu odwykowym przysługuje zażalenie. Leczenie w zakładzie odwykowym nie może trwać dłużej niż 14 dni, jednak jest odstępstwo od tej reguły, gdy zakład prowadzący kurację wystąpi do sądu o przedłużenie pobytu danej osoby. Sąd jest władny wydłużenia terminu obserwacji do 6 tygodni. W przypadku niestawienia się osoby wezwanej na rozprawę sądową bez przedłożenia uzasadnionego usprawiedliwienia lub uchylania się poddania się badaniu, a także w przypadku nie zgłoszenia się na obserwację do zakładu odwykowego sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez Policję.
Jak długo trzeba czekać na wydanie postanowienia sądowego?
Od dnia wpłynięcia wniosku do sądu rejonowego najdalej po upływie jednego miesiąca powinna odbyć się rozprawa. Podczas której zapadnie decyzja czy dana osoba będzie poddana przymusowemu leczeniu alkoholizmu w stacjonarnym lub niestacjonarny ośrodku leczniczym. W sytuacji, gdy osoba uzależniona na podstawie decyzji sądu jest kierowana do szpitala psychiatrycznego wbrew swojej woli, ponieważ jej stan psychiczny stanowił zagrożenie dla niej samej lub osób z jej otoczenia, to w czasie 72 godzin do tego szpitala musi zgłosić się przedstawiciel sądu. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy leczenie szpitalne jest zasadne. Okres obserwacji w takich warunkach trwa 10 dni.
Długość trwania leczenia odwykowego jest uzależniona od konkretnego przypadku, nie może być dłuższy niż 2 lata od dnia uprawomocnienia się wydanego przez sąd orzeczenia. Sąd może wydać kolejne orzeczenie o przymusowe leczenie alkoholowe w stosunku do tej samej osoby, dopiero po 3 miesiącach od zakończenia ostatniego leczenia. Sąd może również na okres trwania leczenia ustanowić kuratora. Osoba uzależniona od alkoholu, wobec której zapadło orzeczenie o przymusie leczenia nie ponosi kosztów takiej terapii.
Obowiązki osoby uzależnionej skierowanej na przymusowe leczenie odwykowe
Osoba z ustalonym nadzorem kuratora jest zobowiązana do każdorazowego stawienia się na wezwanie sądu lub kuratora. A także w okresie nadzoru musi stosować się do wydawanych przez kuratora oraz sąd poleceń. Właściwe postępowanie może spowodować skrócenia czasu trwania nałożonego obowiązku poddania się terapii odwykowej.
Osobą uprawnioną do składania wniosków do sądu w sprawie zmiany postanowienia odnośnie ośrodka leczniczego jest kurator. Poza tym ma on prawo złożenia do sądu wniosku w sprawie orzeczenia ustania obowiązku poddania się leczeniu. Kurator może również złożyć do sądu zawiadomienie o wystąpieniu potrzeby podjęcia innych kroków.
Jeżeli sąd, który wydał orzeczenie o przymusowym leczeniu odwykowym danej osoby uzna, że w następstwie uzależnienia alkoholowego zachodzi konieczność ubezwłasnowolnienia całkowitego tej osoby, składa zawiadomienie do prokuratora. Jeżeli zapadnie orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu to sąd opiekuńczy ustala, w jaki sposób będzie wykonywana opieka. Może zapaść orzeczenie o umiejscowieniu osoby uzależnionej w domu pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu. Istnieje również możliwość wydania przez sąd orzeczenia o objęciu tej osoby inną formą stałej opieki. Rodzina osoby uzależnionej, która została skierowana na przymusowe leczenie alkoholowe może zostać objęta pomocą lekarską, terapeutyczną a także pracownika socjalnego.