Jak przestać pić alkohol?
Alkoholizm jest uzależnieniem fizycznym i psychicznym, które charakteryzuje się upośledzeniem pamięci, problemami behawioralnymi, patologiami narządów wewnętrznych wynikającymi z systematycznego spożywania napoju alkoholowego. Wiele osób jest zainteresowanych tym, jak samodzielnie przestać pić alkohol lub jak przestać pić piwo?. W takiej sytuacji trzeba całkowicie zmienić swój styl życia.
Jak przestać pić alkohol – powody uzależnienia?
Zanim osoba uzależniona przestanie pić, należy ustalić przyczyny tego nawyku. Główne czynniki to:
- Czynniki psychologiczne. Przyczyną alkoholizmu mogą być trudności z przystosowaniem się do okoliczności życiowych, słaba wola, brak pewności siebie. Często przyczyną problemów jest skłonność do stanów depresyjnych i problemów osobistych.
- Czynniki społeczne. Negatywny wpływ reklamy, nawyków rodzinnych, braku dobrej pracy może zachęcić osobę do nadużywania alkoholu.
- Trudności w pracy lub życiu osobistym. W tej sytuacji osoba próbuje poradzić sobie ze stresem za pomocą alkoholu.
- Czynniki fizjologiczne lub uzależnienie dziedziczne.
Przyczyną problemów mogą być procesy biochemiczne. Uzależnienie od alkoholu nie występuje u wszystkich. W większym stopniu dotyka ludzi z zaburzeniami psychicznymi lub traumatycznym uszkodzeniem mózgu.
Objawy osoby uzależnionej od alkoholu
Dowody na to, że dana osoba rozwinęła uzależnienie od alkoholu, są tak niepokojącymi objawami:
- Stopniowy wzrost liczby świąt obchodzonych z alkoholem. Jeśli wcześniej ktoś czekał na urodziny lub Sylwestra, teraz szczególnie szuka powodu do picia alkoholu.
- Zmiana kręgu znajomych. Jeśli wcześniej osoba wybierała przyjaciół zgodnie ze swoimi wspólnymi zainteresowaniami, to wraz z nadejściem uzależnienia od alkoholu szuka przyjaciół do picia.
- Nasilenie cech negatywnych. Alkoholicy mają problemy z komunikowaniem się z kolegami, przyjaciółmi, rodziną. Często tacy ludzie stają się nerwowi, agresywni i drażliwi. Nastrój poprawia się dopiero po wypiciu alkoholu.
- Zaburzenia zdrowia. Nadmierne picie prowadzi do bardzo smutnych konsekwencji. Osoba odczuwa dolegliwości bólowe, zaburzenia snu, problemy z erekcją, drżenie rąk.
Jak przestać pić i pozbyć się objawów alkoholizmu?
Trudno jest samodzielnie określić stopień uzależnienia, zwłaszcza, że trudno jest obiektywnie ocenić sytuację od, wewnątrz, ale następujące sygnały powinny ostrzec:
- Imprezy bezalkoholowe stają się nudne – nie jest jasne, dlaczego należy wychodzić z domu, jeśli nie można pić tam, gdzie jest się zaproszonym. Wydaje się, że na takim przyjęciu będzie nudno, smutno, nie ma, o czym rozmawiać, wszyscy będą siedzieć i wpatrywać się w sufit i popijać herbatę.
- Osoba zaczyna pić sama – jako działanie jednoczące społecznie, ale wyłącznie w celu uzyskania stanu odurzenia. Niekoniecznie coś mocnego: może to być piwo o niskiej zawartości alkoholu, najważniejsze jest to, że z alkoholem.
- Trzeźwy stan wiąże się ze zwiększonym lękiem, uczuciem dyskomfortu.
- Trudno jest nie pić przez kilka dni z rzędu nawet, jeśli wymagają tego obiektywne okoliczności, na przykład przyjmowanie antybiotyków, potrzeba wykonywania pracy lub edukacji.
- Amnezja z ciężkim zatruciem. Coraz częściej po wypiciu człowiek nie pamięta, co wydarzyło się wczoraj i w którym momencie stracił kontrolę nad sobą i tym, co się dzieje. Dzień po imprezie zamienia się w czas niesamowitych historii.
- Pierwszą oznaką rozwijającej się choroby alkoholowej jest zbyt częste spożywanie alkoholu: więcej niż raz lub dwa razy w tygodniu, chęć picia nawet bez powodu i towarzystwa.
Jak przestać pić piwo?
Piwo nie jest uważane za mocny napój alkoholowy i niektórym osobom wydaje się, że szklankę lub dwie można wypić przed snem. Ale codzienne spożywanie piwa powoduje tragiczne konsekwencje, a także silne uzależnienie, które nie zawsze można pokonać samodzielnie. Reklama piwa otacza nas wszędzie, z ekranów telewizyjnych wysyłany jest przekaz rzekomych korzyściach dla organizmu. Nieustannie narzucamy sobie pogląd, że piwo jest źródłem witamin, ale jest o wiele więcej szkodliwych substancji. Dlatego nie powinno dziwić pytanie – jak przestać pić piwo?
Leczenie uzależnienia od piwa u kobiet nie różni się od mężczyzn. Ale alkoholizm u kobiet różni się tym, że kobiety umiejętnie ukrywają swoje pierwsze objawy i przychodzą do kliniki na późniejszych jego etapach. W związku z tym leczenie jest trudniejsze i dłuższe, a często wymagana jest dalsza rehabilitacja w specjalnych ośrodkach.
Najbardziej poprawnym i skutecznym sposobem na trwałe pozbycie się uzależnienia od piwa jest konsultacja i leczenie. Można zapytać specjalistę jak przestać pić piwo. Lekarz zdiagnozuje chorobę, ustali etapy i zaleci kurację odwykową, która uwolni od uzależnienia tak szybko i skutecznie, jak to możliwe. W ciężkich przypadkach może być potrzebna:
- Detoksykacja, w wyniku, której organizm pozbywa się toksycznych substancji i przechodzi uzależnienie fizyczne
- Współpracując z psychologiem, który pomoże zrozumieć przyczyny głodu alkoholu i rozwinie odpowiednią motywację do spokojnego życia
- Leczenie i przywracanie funkcji organizmu – sen, trawienie, ogólne samopoczucie.
Można znaleźć bezalkoholową alternatywę dla piwa tzn. piwo bezalkoholowe wydaje się być dobrym substytutem, ale nie jest to jedyna alternatywa. Warto spróbować soku owocowego, organicznej i naturalnej zielonej herbaty, musującego napoju bezalkoholowego (takiego jak woda mineralna z limonką, pomarańczą, cynamonem lub jagodami) lub jakiegoś gazowanego napoju (na szczęście wybór jest teraz ogromny).
Kroki, które można wykonać, aby przestać pić piwo
- Pamiętać o komplikacjach, które mogą wystąpić, jeśli pije się za dużo piwa. Ludzie pijący alkohol mają zamglony umysł, więcej problemów w relacjach rodzinnych, częściej popełniają przestępstwa, a prawdopodobieństwo wypadków samochodowych wzrasta.
- Zapisywać powody, dla których chce się przestać pić piwo i rozważyć je. Można przestać pić alkohol z różnych powodów:, aby poprawić swoje relacje z rodziną, zaoszczędzić pieniądze, lepiej funkcjonować w pracy lub dla własnego zdrowia. Niezależnie od powodu, upewnić się, że chce się zerwać z uzależnieniem dla własnego dobra, a nie dla kogoś innego.
- Uzyskanie pomocy bliskich. Mogą to być członkowie rodziny lub przyjaciele niepijący. Należy wyjaśnić im, jak mogą pomóc zerwać z nadużywaniem piwa. Mogą to być podstawowe rzeczy, takie jak nie oferowanie picia piwa pod koniec dnia, nieprzechowywanie piwa w lodówce lub zapraszanie na wydarzenia, które staną się alternatywą dla picia.
- Dołączenie do grupy wsparcia, która będzie wspierać decyzję o zaprzestaniu picia piwa.Takie grupy zapraszają na spotkania, na których mogą zostać zawiązane konstruktywne przyjaźnie i nowe pomysły na temat rzucenia nałogu.
- Unikać miejsc, w których zwykle pije się piwo, takich jak bary, imprezy lub stadiony piłkarskie.
- Znaleźć nowe hobby, które zastąpi piwo, takie jak spacery, kręgle, jazda na rowerze, rolkach itd.
Co zrobić żeby przestać pić alkohol?
To dość trudne zadanie, ale można je wykonać. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak przestać pić alkohol należy:
- Pełny odpoczynek. Zdrowy sen jest kluczem do doskonałego zdrowia i doskonałej zdolności do pracy. W takiej sytuacji osoba jest znacznie mniej zmęczona i dlatego nie ma obsesyjnego pragnienia picia.
- Uprawiać sport. Aby poradzić sobie z uzależnieniem, trzeba znaleźć inne źródło przyjemności. Hormon szczęścia powstaje podczas ćwiczeń.
- Znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem. Problemy z alkoholem często występują u osób cierpiących na chroniczne zmęczenie i próbujących uspokoić nerwy alkoholem. Aby poradzić sobie z uzależnieniem, trzeba znaleźć źródło przyjemności – może pomóc masaż, joga lub boks.
- Trzeba rozpoznać potrzebę walki z uzależnieniem. Jeśli nie zostanie to zrobione, wszystkie metody leczenia nie przyniosą rezultatów.
- Jeśli dana osoba nie ma siły woli, konieczne jest ciągłe monitorowanie jej zachowania i monitorowanie kręgu znajomych.
Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby?
Istnieją środki domowe, o których się mówi, że mogą łagodzić negatywny stan organizmu po intensywnym piciu. Lecz leczenie alkoholizmu za pomocą środków ludowych nie zawsze zadziała. Wiele osób jest zdania, że nie ma takich ziół, istnieje tylko kompleksowe leczenie, które da pożądany efekt. Opcja spożywania wywarów ziołowych jest zarówno dobra, jak i zła. Zielarze nauczyli się komponować przepisy z pokolenia na pokolenie. Prawdziwych zielarzy jest teraz bardzo mało, a przepisy przygotowane w ten sposób z głowy lub spisane z Internetu mogą spowodować nieodwracalne szkody dla organizmu.
Roślina a dokładnie korzeń kudzu jest uznawany za pomocny w wychodzeniu z nałogu picia alkoholu i piwa. Hamuje on przemianę alkoholu w wątrobie nie wywołując przy tym działań niepożądanych. Prawdopodobnie spożywanie tego korzenia zmniejsza potrzebę spożywania kolejnej dawki alkoholu, ponadto ogranicza skutki picia takie jak: skoki ciśnienia krwi i bóle głowy.
Drugim ziołem zniechęcającym do spożywania alkoholu jest kopytnik, które na ogół stosowany jest, jako środek wykrztuśny. Jednak spożycie zbyt dużej dawki spowoduje wymioty. Istnieją doniesienia, że kopytnik oczyszcza organizm z toksyn. Domowym sposobem pomagający w wyjściu z alkoholizmu jest wyrównanie poziomu witamin i minerałów w organizmie. Podczas spożywania dużych ilości alkoholu dochodzi do wypłukania z organizmu składników odżywczych, co powoduje uszkodzenie komórek nerwowych i brak ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem rodników tlenowych. Ponadto należy zadbać o prawidłową dietę, w której znajdą się aminokwasy: mleko, fasola, mięso, ryby. Wskazane są również posty warzywne i owocowe.
Jak przestać pić alkohol – tabletki?
W aptekach dostępne są tabletki, które mają za zadanie ograniczenie potrzeby sięgania po alkohol. Produkt oparty jest na substancji Akamprozat, która zwiększa poziom serotoniny we krwi. Jest to lek na receptę stosowany najczęściej po detoksykacji organizmu. Inną substancja, która może pomóc przestać pić jest Naltrekson, który wspomaga abstynencję i znacznie ogranicza potrzebę spożywania alkoholu a także ryzyko powrotu do alkoholizmu. Nalmefen to kolejny składnik leku wspomagający osoby uzależnione od alkoholu w jego odstawieniu, może być stosowany u osób, które nie były poddawane detoksykacji. Jeżeli osoba uzależniona nie może sama przestać pić, powinna zgłosić się na odwyk do ośrodka gdzie przejdzie kurację, jeżeli będzie taka konieczność, lekarz zrobi jej wszywkę z tabletek esperalu.