Jak postępować z alkoholikiem w ciągu?
Problem alkoholizmu jest uważany za istotny na całym świecie i zajmuje jedną z wiodących pozycji pod względem umieralności, po chorobach sercowo-naczyniowych i onkologicznych. W pobliżu alkoholika cierpią ich żony, dzieci, rodzice. Jakie kroki należy podjąć, aby życie odzyskało kolor, znaczenie i nadzieję? Jak postępować z alkoholikiem, aby życie z nim było możliwe, jak mu pomóc?
Wspólne życie razem z alkoholikiem jest trudne: jest to codzienna praca i gorycz, nadzieja i wstyd i wyobcowanie. Ale jeśli zostanie dokonany wybór, aby nie pozostawiać ukochanej osoby w cierpieniu – ważne jest, aby unikać pułapek, które zawsze czekają na bliskich alkoholików. Wiele rodzin nie zdaje takiego testu i rozpada się. Ale są pary, w których małżonek pije a rodzina, cierpi i codziennie zadaje sobie pytanie: jak postępować z alkoholikiem? Co zrobić, jak wyleczyć alkoholika? Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Ale istnieje kilka zachowań, które pozwalają być blisko i nie pogrążyć się w rozpaczy.
Dlaczego ludzie piją, jak z nimi postępować, jak im pomóc?
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie piją: jest to genetyczna predyspozycja do alkoholizmu i próba ucieczki przed trudnościami życiowymi, niezdrowymi relacjami w rodzinie i wpływem środowiska. Mechanizmy rozwoju uzależnienia są złożone, ale zwykle wyjaśniamy zachowanie ukochanej osoby, która stała się obca. Ogólnie przyjmuje się, że alkoholik musi po prostu być świadomy swoich problemów i przestać okłamywać siebie i innych.
W obliczu alkoholizmu mężów większość kobiet popełnia identyczne błędy – grożą, krzyczą, odchodzą, ukrywają ten problem przed krewnymi, wierzą w słowa o samoleczeniu. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uspokojenie się i zebranie się.Teraz możliwe jest leczenie partnera z alkoholizmu. Rozmowy i kłótnie do niczego nie doprowadzą. Trzeba przestać się nim opiekować, niech samoopieka spada na jego ramiona. Można poszukać informacji jak leczyć alkoholizm, rozmawiać i dbać o siebie.
Jak postępować z alkoholikiem?
Jeśli bliska osoba jest alkoholikiem, trzeba rozpoznać i zaakceptować następujące kwestie: alkoholizm jest uzależnieniem. Uzależnienie jest chorobą i musi być leczone, ale tylko pod warunkiem, że sam uzależniony (na przykład mąż) uzmysłowi sobie obecność choroby. Jeśli alkoholik tego nie przyjmuje do wiadomości, wówczas wszelkie wysiłki czynione przez krewnych będą skazane na klęskę. Często żony alkoholików przez długi czas zaprzeczają obecności alkoholizmu u męża. Usprawiedliwiają go, ponieważ wstydzą się przyznać, że mąż jest alkoholikiem. Aby jednak zobaczyć rzeczywistość i znaleźć odpowiedź na pytanie jak postępować z alkoholikiem, należy zaakceptować alkoholizm męża, jako chorobę.
Postępowanie z alkoholikiem – pierwsze kroki, jakie powinien podjąć partner?
- Uznać swoją bezradność w walce z pijaństwem partnera
- Oddzielić osobowość alkoholika: nienawidzę alkoholu, ale kocham tę osobę
- Zacząć myśleć, że alkoholizm jest chorobą i trzeba ją leczyć w zakładzie odwykowym
- Być łagodnym, ale stanowczym w stosunku do niedopuszczalnego zachowania partnera
- Nie próbować nadzorować częstości i ilości picia partnera, nie szukać skrytek na alkohol
- Nie ukrywać alkoholizmu partnera w środowisku rodziny i znajomych, takie postępowanie nie motywuje osoby uzależnionej do podjęcia leczenia
- Nie szukać winny w sobie i nie obwiniać innych za problemy alkoholowe partnera
- Chronić siebie i najbliższych przed możliwym negatywnym wpływem życia z alkoholikiem
- Zacząć myśleć o sobie, zaakceptować odpowiedzialność za swoje życie i swój wybór w życiu
- W celu uzyskania pomocy, skontaktować się ze specjalistami, uzyskać wsparcie dla siebie
- W związku z alkoholizmem partnera nie dopuszczać do siebie odczuwania nienawiści, wstydu i innych negatywnych uczuć.
Jak postępować z alkoholikiem w ciągu?
Ciąg alkoholowy to przebywanie pod wpływem alkoholu dłużej niż 48 godzin. Jest on zaliczany do 4 etapu alkoholizmu, przerwanie tego stanu nie jest łatwe. Osoba uzależniona stale odczuwa potrzebę spożywania mocnych trunków, co prowadzi do ciężkiego uzależnienia.Taka osoba traci kontrolę nad częstotliwością oraz ilością wypijanego alkoholu, ma świadomość, że jeżeli zakończy picie będzie odczuwać efekt odstawienny, który jest uciążliwy.
Jak postępować z alkoholikiem w ciągu? Na tym etapie trzeba uświadomić partnerowi, że ponosi on całą odpowiedzialność za konsekwencje picia. Nie należy pomagać alkoholikowi, poprzez załatwianie zwolnień lekarskich, gdy nie może on iść do pracy, ponieważ jest w stanie upojenia alkoholowego. Nie należy finansować pijaństwa, nie sprzątać po partnerze, trzeba pozostawić go sam na sam z efektami ciągłego picia. To nie jest wrogie działanie, przeciwnie jest wyrazem troski i miłości. Zmiana postępowania partnerki, może zmotywować alkoholika do poddania się leczeniu odwykowemu.
Jak wyleczyć alkoholika?
Leczenie, które przyniesie pozytywny skutek powinno odbywać się w ośrodku odwykowym, gdzie pracują specjaliści, którzy potrafią wyprowadzić osobę uzależnioną z ciągu alkoholowego. Osoba z chorobą alkoholową odbywa terapię farmakologiczną i psychologiczną, poznaje przyczyny swojego problemu. Podczas terapii alkoholik potrafi rozpoznać mechanizm swojego uzależnienia i dąży do życia w trzeźwości, nie dlatego że tego się od niego oczekuje, ale dlatego że chce wrócić do normalnego życia.
Towarzysząc bliskiej osobie na drodze do wyzdrowienia, nie należy zapominać o sobie: aby być blisko alkoholika, potrzeba dużo siły. Ciągle obawiając się, że znowu zacznie pić, można zniszczyć własne zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Lepiej przyznać, że po prostu nie jesteśmy zdolni do pewnych rzeczy w relacjach z inną osobą, pozwala to złagodzić uczucia i spojrzeć na sytuację z zewnątrz.
Jak wyleczyć alkoholika? Tylko specjaliści mogą wybrać odpowiednie leczenie. W takim przypadku możliwa jest szybka regeneracja organizmu po konsekwencjach nadużywania alkoholu:
- Neutralizacja resztkowych produktów rozpadu alkoholu. Ten okres jest uważany za bardzo niebezpieczny, ponieważ podczas oczyszczania organizmu z toksyn alkoholowych mogą wystąpić poważne komplikacje.
- Stabilizacja stanu fizycznego i psychicznego. W tym momencie głód alkoholu nasila się, dlatego uważa się go za najbardziej krytyczny okres w ośrodkach odwykowych zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.
- Rehabilitacja. Podczas kursu rehabilitacyjnego kontynuowana jest planowana terapia rehabilitacyjna, którą tylko specjaliści mogą prawidłowo przeprowadzić.
Najbardziej skuteczny w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest terapia lekowa. Ma neutralny wpływ na psychikę pijącego i jest wykonywana pod bezpośrednim nadzorem doświadczonego lekarza. Aby osiągnąć cel, stosuje się następujące działania:
- Wyeliminowanie zespołu odstawienia alkoholu
- Ograniczenie głodu alkoholu (powstrzymanie pragnienia picia)
- Powodowanie niechęci do napojów alkoholowych aż do ich całkowitej nietolerancji.
Pomoc psychologiczna
Wszelkie środki terapeutyczne do walki z alkoholizmem są niemożliwe bez pomocy psychologa. Psychoterapeuta w eliminowaniu uzależnienia od alkoholu jest drugą najważniejszą wartością. Jeśli lekarz ratuje ciało pacjenta, psycholog porządkuje jest stan psychiczny, to znaczy znajduje i eliminuje pierwotną przyczynę uzależnienia od alkoholizmu.
Jak leczyć alkoholizm samemu?
Jeśli alkoholizm nie trwa zbyt długo i dotyczy osoby czującej się na siłach, aby podjąć walkę z uzależnieniem, może zadbać o przywrócenie sprawności swojego organizmu. Jak leczyć alkoholizm samemu? Można spróbować domowych sposobów na odtrucie. Domowy detoks przyspieszy w naturalny sposób pozbywanie się toksyn z organizmu. Samodzielne leczenie należy rozpocząć od nawodnienia, dzięki czemu ustąpi uporczywy ból głowy charakterystyczny dla nadmiernego spożycia alkoholu.
Kolejnym krokiem jest uregulowanie gospodarki wodnej w organizmie, należy zrezygnować ze spożywania kawy oraz napojów energetycznych, które ograniczają proces regeneracji. Do wody warto dodawać sok z cytryny, ponieważ witamina C oraz mikroelementy wspierają walkę z kacem. Samodzielne leczenie się z alkoholizmu może wiązać się z kilkudniową dietą oczyszczającą, która zapewni odbudowę wątroby, która zawsze bardzo cierpi przy nadużywaniu alkoholu. Trzeba pić soki warzywne, które wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.