Fonoholizm – uzależnienie od telefonu
Wielu współczesnych psychologów fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu nazywa plagą XXI wieku, częściej występującą niż wirus HIV lub inne choroby, komórka od dawna stała się przedłużeniem naszych rąk. Niestety, czasami naprawdę ludzie stają się niewolnikami technologii i porzucają prawdziwe życie na rzecz wirtualnego. Obecna technologia osiągnęła punkt, w którym telefon komórkowy stał się globalnym środkiem komunikacji za pomocą połączeń, SMS-ów i Internetu.
Ponadto telefony mają szereg dodatkowych funkcji: aparaty fotograficzne, gry, programy, notebooki, alarmy, odtwarzacze MP3, radio itp. Uzależnienie mobilne u dzieci i młodzieży jest niepokojące, ponieważ zamiast uczyć się, grają w gry, rozmawiają, słuchają muzyki, przesyłają zdjęcia, filmy, z których wiele nigdy nie zostałoby ocenzurowanych, również dorośli ulegają fonoholizmowi. Naukowcy nie mogą ustalić, czy telefon komórkowy ma fizyczny wpływ na ludzkie zdrowie, ale zależność od niego jest oczywista.
Fonoholizm definicja
Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego.To nowe zjawisko, ale jego mechanizm jest podobny do innych rodzajów uzależnienia takich jak narkomania i alkoholizm. Konsekwencją takiego zaburzenia emocjonalnego jest nieodpowiednie życie człowieka, jego niewłaściwe wyrównanie wartości, nerwowość i niemożność korzystania z pełnego (i nie online) życia.
Obserwacje mózgu fonoholików pokazały, że fascynacja gadżetami zmienia równowagę chemiczną i sposób pracy, to znaczy przybliża tę formę do prawdziwego uzależnienia. Jego rozwój prowadzi do wzrostu stężenia kwasu gamma-aminomasłowego, głównego hamulca mózgu, w przedniej części kory mózgowej oraz braku równowagi między GABA i glutaminianem, kolejną ważną cząsteczką sygnalizacyjną układu nerwowego. Badanie tego procesu może pomóc zrozumieć, w jaki sposób powstają inne rodzaje uzależnienia.
W ostatnich latach naukowcy poważnie zainteresowali się dwiema nowymi formami uzależnienia, o których często mówią zwykli ludzie: telefoniczne i internetowe. Ich badanie pokazuje, że mają częściowo rację: niektórzy miłośnicy gadżetów mają specjalne zmiany behawioralne charakterystyczne dla prawdziwych narkomanów i są dotknięte tymi samymi czynnikami ryzyka.
Co to jest niebezpieczne w uzależnieniu od telefonu – fonoholizmie?
Z jednej strony telefony komórkowe oferują niesamowite możliwości. Za ich pomocą można pracować, oglądać zdjęcia, komunikować się z bliskimi i wykonywać wiele innych czynności. Wraz z tym pozbawiają ludzi troskliwości i produktywności, a często normalnych relacji z bliskimi. Co więcej, psychologowie twierdzą, że ciągłe używanie telefonów czyni nas znacznie mniej wrażliwymi. Faktem jest, że stale korespondując ze sobą, tracą elementy komunikacji, które są bardzo ważne dla psychiki tzn. mimikę i intonacje, bez których głębokie zrozumienie innej osoby jest niemożliwe.
Jako bonus tracimy możliwość pełnej obecności w prawdziwym życiu. Sondaże socjologiczne wykazały również, że około 40% respondentów w wieku 18–24 lat zasypia z telefonem, co negatywnie wpływa, na jakość ich snu. Faktem jest, że niebieskie promienie emanujące z ekranów gadżetów są w stanie rozregulować rytmy okołodobowe i powodować bezsenność. Ponadto, mimo że telefon komórkowy w reklamie często działa, jako bardzo skuteczne narzędzie do pracy w Internecie, to jednak zakłóca naszą wydajność. Ciągle otrzymywane powiadomienia dźwiękowe i wizualne odwracają uwagę, uniemożliwiając mózgowi przejście w stan pełnej koncentracji.
Uzależnienie od telefonu – objawy
- Pragnienie nowych informacji. Gdy osoba, co minutę sięga po telefon, przetrząsa torby lub kieszenie do góry nogami, aby nie przegapić niczego ważnego i odpowiedzieć na wiadomość na czas.
- Zależność od wyglądu aparatu. Człowiek zawsze dąży do nowych rzeczy. Telefony komórkowe nie są wyjątkiem. Fonoholicy chcą kupić najnowszy model, ozdobić telefon wszelkiego rodzaju akcesoriami, jakoś wyróżnić się z tłumu, podkreślić status społeczny.
- Omamy. Innym przejawem fonoholizmu są halucynacje dźwiękowe. Często ludzie zaczynają myśleć, że słyszą dźwięk telefonu komórkowego, chociaż w rzeczywistości urządzenie nie dzwoniło.
Inne objawy fonoholizmu?
- Gdy dojdzie do zgubienia telefonu, odczuwany jest gniew, panika zbliżająca się do histerii, szybki puls i zawroty głowy.
- Uczucie dyskomfortu, drżenie rąk i utrata kontroli nad sobą nie ustępują, dopóki nie zostanie znaleziony telefon.
- Niepokój nie ustępuje, nawet, jeśli fonoholik spędzi 10 minut bez telefonu.
- Z dala (na ważnym spotkaniu, na lekcji itp.) osoba uzależniona od telefonu stale patrzy na telefon, sprawdza pocztę e-mail i pogodę itp.
- Nie potrafi wyłączyć telefonu, nawet, gdy sytuacja tego wymaga.
- Zabiera ze sobą telefon na wakacje, na plażę, do ogrodu, do samochodu (podczas jazdy), do sklepu, który jest oddalony o 2 minuty, do łazienki, toalety i chowa pod poduszką w nocy.
- Jeśli w momencie przechodzenia przez ulicę nadejdzie wiadomość SMS lub połączenie wyciągnie telefon.
- Cały czas sprawdza, czy przyszła nowa wiadomość SMS czy były jakieś nieodebrane połączenia.
- Obawia się, że pieniądze na koncie nagle się skończą i nie będzie mogła korzystać z telefonu
- Stale monitoruje wszystkie najnowsze technologie mobilne, aktualizuje telefon, sprawdza nowe etui, kupuje różne akcesoria ( np. breloki, itp.).
Fonoholizm od dawna jest uznawany przez wszystkich specjalistów na świecie, jako uzależnienie. Znajduje się nawet na liście programów rehabilitacyjnych w wielu ośrodkach pomocy osobom uzależnionym. Oczywiście uzależnienie od telefonu nie zniszczy wątroby i nie zabije płuc, ale jego „toksyczny” wpływ rozciąga się na ludzki umysł i jego relacje ze światem rzeczywistym. Nie mówiąc już o skutkach promieniowania elektromagnetycznego z dowolnego telefonu komórkowego, które mogą wywołać:
- Zmiany na poziomie komórkowym aż do pojawienia się guzów.
- Utrata pamięci.
- Bóle głowy, drażliwość.
- Obniżona odporność
- Niekorzystny wpływ na układ hormonalny i układ sercowo-naczyniowy.
- Zmniejszone widzenie.
- Spadek ciśnienia.
Warto również zauważyć, że rozmowa przez komórkę podczas burzy wyjątkowo zagraża życiu. Telefon jest idealnym przewodnikiem do rozładowywania energii elektrycznej. Wskazane jest całkowite wyłączenie go podczas burzy. Telefon jest niebezpieczny dla życia, gdy rozmawia się podczas prowadzenia samochodu.
Powody uzależnienia od telefonu
Dlaczego niektórzy ludzie korzystają naturalnie z telefonu, a inni robią z niego przedmiot kultu i czci?
Psychologowie wskazują następujące przyczyny uzależnienia mobilnego:
- Najczęściej narażeni na uzależnienie telefoniczne, są ludzie, którzy nie wiedzą jak i boją się komunikować z ludźmi na żywo. akie osoby prawie na pewno cierpią na jakieś kompleksy. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do komunikacji offline, podczas wysyłania SMS-ów nie trzeba patrzeć osobie w oczy, podążać za jej gestami i szybko wybierać słowa do rozmowy.
- Uzależnienie od telefonu występuje, gdy dana osoba nie chce rozwiązywać problemów, ale woli stosować praktykę strusia, czyli ukryć się przed trudnościami i oczekiwać, że zniknie. Dlatego wygodnie jest im żyć w wirtualnym świecie i nie odpowiadać za nic, a oni mogą szybko usunąć nieprzyjemnych ludzi z sieci i tym samym zachować spokój.
- Na fonoholizm zapadają ludzie, którym brak pewności siebie. Z jednej strony są zawstydzeni niektórymi swoimi niedociągnięciami i wygodniej komunikują się z ludźmi, którzy ich nie widzą. Z drugiej strony nie mogą samodzielnie podejmować decyzji i ponosić za to odpowiedzialności. Łatwiej im zadać pytanie społeczności internetowej, a następnie wybrać najbardziej odpowiednią opcję.
- Uzależnienie mobilne zwykle dotyka ludzi, w których życiu jest niewiele ważnych wydarzeń. Ich życie jest monotonne, a w sieci mogą być kimkolwiek, ryzykować i odczuwać adrenalinę. W ten sposób sprawiają, że ich życie jest bardziej interesujące i różnorodne.
- Innym powodem fonoholizmu jest to, że ciągłe połączenia, SMS-y i wiadomości sprawiają, że ludzie czują się potrzebni. Jeśli w zwykłym życiu są sami, pojawienie się częstej komunikacji daje im poczucie znaczenia społecznego.
Jak pozbyć się uzależnienia od telefonu?
Przeanalizować, do czego faktycznie używa się telefonu. Każdy nowoczesny smartfon automatycznie rejestruje czas spędzony na ekranie w aplikacjach. Jeśli nie ma takiej wbudowanej funkcji, można pobrać odpowiednie narzędzie na swój telefon. Gdy osoba uzależniona po raz pierwszy spojrzy na godziny spędzone przy telefonie, będzie zszokowana, ponieważ okazuje się, że większość czasu spędzała w sieciach społecznościowych lub oglądając programy telewizyjne.
Zmienić nowoczesny smartfon na starszy model, którym można tylko wysyłać SMS-y. Ten środek może wydawać zbyt radykalny, ale czasami pomaga pozbyć się zależności. Nawiasem mówiąc, taka zmiana urządzenia wpłynie pozytywnie nie tylko na psychikę, ale także na portfel, ponieważ nie trzeba będzie kupować kolejnego iPhone’a, a także płacić za połączenie internetowe.
Zmienić ustawienia telefonu. Na przykład wyłączyć powiadomienia ze wszystkich sieci społecznościowych. Aby komunikować się w ciągu dnia, zostawić aktywnego posłańca, w którym szefowie i członkowie rodziny mogą napisać.
Wyłączyć Wi-Fi i mobilny Internet. W weekendy wyłączenie powiadomień nie może mieć takiego samego efektu jak w dni powszednie, dlatego w soboty i niedziele warto po prostu odłączyć telefon od mobilnego Internetu i Wi-Fi. Jeśli ktoś chce się z fonoholikiem skontaktować, może po prostu zadzwonić, więc nie trzeba bać się przegapić czegoś ważnego.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_uzale%C5%BCnienia_od_internetu