Agresja po alkoholu – przyczyny
Statystyki przestępczości ujawniają wyraźny związek między alkoholem a przemocą. Napoje alkoholowe wpływają również na różnego rodzaju zachowania aspołeczne, w tym przemoc domową. Alkohol może mieć silny wpływ na stan psychiczny osoby, wywołuje różne zmiany, które mogą przejawiać się w postaci gniewu i niezadowolenia. Agresja po alkoholu jest częstym zjawiskiem, które może przynieść wiele problemów, rodziny się rozpadają, żony i dzieci cierpią. Wszystko to jest wynikiem wpływu etanolu, który powoduje zmianę w funkcjonowaniu struktur mózgu odpowiedzialnych za kontrolowanie i korygowanie zachowań. Liczne badania wskazują na istnienie związku między spożywaniem alkoholu a agresją słowną, agresywnymi myślami, przemocą domową, gwałtownymi obrażeniami, agresją seksualną, zabójstwami i samobójstwami.
Dlaczego pojawia się agresywne zachowanie po alkoholu?
Alkohol dosłownie powoduje zmętnienie mózgu. Pod jego wpływem nawet najbardziej spokojna, osoba może zmienić się w silnego agresora, tyrana, potwora. Zachowuje się niewłaściwie, agresywnie, walczy, przeklina, ciągle się kłóci, dręczy innych. Warto zauważyć, że agresywne zachowanie po alkoholu może wystąpić u wszystkich, zarówno u osób pijących sporadycznie, jak i u osób stale pijących alkohol. Dlaczego dana osoba może stać się agresywna po wypiciu alkoholu? Według opinii psychologów, agresja po alkoholu przyczyny może mieć różne:
Agresja po alkoholu choroba ujawniająca się, jako konsekwencje zatrucia
Agresja po alkoholu często występuje z powodu ciężkiego zatrucia. Może się to zdarzyć w wyniku ekspozycji na etanol w niektórych częściach mózgu. Podczas tego procesu, pierwotnych popędów uwalniania, poziom samokontroli maleje. Wszystko to prowadzi do pojawienia się głębokich zmian w nawykowym zachowaniu. Ustalono, że agresywność i reakcje behawioralne mogą się różnić, zależy to od stopnia uzależnienia od alkoholu. Mianowicie:
- Pierwszy etap uzależnienia. Na tym etapie największy okres fazy zatrucia przypada na stan euforii, relaksacji. Wszystko to jednak może szybko przerodzić się w uczucie drażliwości, niezadowolenia i stać się przyczyną ujawnienia się agresji alkoholowej.
- Drugi i trzeci etap uzależnienia. Tym etapom zatrucia stale towarzyszy agresywność, złe zachowanie po alkoholu. Ważne jest, aby pamiętać, że etanol na tych etapach nie powoduje już przyjemności i relaksu. Osoba pije nie dla relaksu, ale dlatego, że go potrzebuje, wtedy często dochodzi do niekontrolowanej agresji po alkoholu.
Na tej podstawie można ustalić, na jakim etapie jest alkoholik. Jeśli na pierwszym etapie agresywność po alkoholu nie jest bardzo wyraźna, to na drugim etapie drażliwość, gniew może wystąpić prawie natychmiast i bez powodu.
Agresja słowna po alkoholu
Agresja słowna należy do częstych zachowań po alkoholu. Alkoholicy tracą kontrolę nad tym, co mówią i robią, są nadmiernie pobudzeni. W nieodpowiedni sposób interpretują otrzymywane informacje i pojawia się agresja słowna po alkoholu, osoba uzależniona wypowiada przekleństwa, wysuwa zarzuty o domniemanej zdradzie, obwinia partnera za doprowadzenia siebie do stanu upojenia alkoholowego. Nawet impuls może doprowadzić do niekontrolowanej agresji po alkoholu i rozpętania awantury. Agresja po alkoholu może przybierać różne formy, początkowa faza to agresja słowna, po czym często nerwowość wzrasta i pojawia się agresja fizyczna. Agresja słowna po alkoholu nie dotyczy tylko alkoholików, zdarza się ona również wśród ludzi, którzy spożywają mocne trunki sporadycznie.
Agresja po alkoholu, co robić?
Jeżeli w rodzinie pojawia się agresja po alkoholu, co robić, aby uchronić siebie i dzieci? Aby nie pokładać fałszywych nadziei należy zrozumieć: nie można zmusić osoby nadużywającej alkohol do poddania się leczeniu. Jedynym rozwiązaniem jest przymusowe leczenie odwykowe orzeczone przez sąd na wniosek gminnej komisji d.s. rozwiązywania problemów alkoholowych. Trzeba sobie uzmysłowić, że decyzja o poddaniu się kuracji odwykowej powinna być świadomym wyborem alkoholika. W przeciwnym razie osoba uzależniona od alkoholu, która nie jest gotowa zrezygnować z picia i została poddana leczeniu, może bardzo szybko powróci do poprzedniego stylu życia. Tylko skuteczna terapia psychologiczna, dotarcie do świadomości osoby uzależnionej, odtruwanie a nawet wszywka mogą zniechęcić alkoholika po sięgnięcie po trunki. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoba zdała sobie sprawę z potrzeby leczenia i powrotu do normalnego i spokojnego życia bez alkoholu i agresji alkoholowej.
Ważne aspekty:
- Wybór specjalisty. Obecnie działa wiele ośrodków odwykowych zarówno stacjonarnych jak i niestacjonarnych, w każdym z nich osoba uzależniona mająca problem z agresją alkoholową może poddać się leczeniu. Lekarze i personel medyczny mają doświadczenie w pomocy osobom pijącym, dzięki czemu potrafią nakierować pacjenta na właściwą drogę wolną od agresji alkoholowej.
- Program kuracji odwykowej. Specjaliści w zakładach leczniczych, razem z pacjentem wybierają i opracowują programu leczenia. Lekarz uwzględni wiek, długość trwania spożywania alkoholu oraz choroby współistniejące. Na tej podstawie określana jest skala problemu i wyznaczane są metody walki z agresją po alkoholu.
- Ilość sesji przeciw agresji alkoholowej. Obecny poziom rozwoju medycyny, pozwala pacjentowi z chorobą alkoholową w ciągu kilku spotkań ze specjalistą powrócić do normalnego życia bez agresji po alkoholu. Efektem pracy z lekarzem i psychologiem będzie abstynencja i brak agresywnego zachowania po alkoholu, ponieważ pacjent nie będzie go spożywał
- Wsparcie rodziny. Na efektywność przebiegu procesu wychodzenia z alkoholizmu i agresywnych zachowań ma prawidłowy kontakt z rodziną oraz otrzymywane od nich wsparcia psychicznego.
- Ustalanie celów do osiągnięcia. Lekarze starają się określać wraz z pacjentem cele, które chce on osiągnąć i które są dla niego najważniejsze. Dla każdej ze stron, ważne jest, stworzenie takich warunków, aby alkoholik nie był już zainteresowany piciem i osiągnął wolność od agresji alkoholowej.
Agresja po alkoholu przyczyny psychologiczne
Niebezpieczeństwo związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu, wiąże się z wystąpieniem choroby alkoholowej, co szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu danej osoby. Jednak wiedza o zagrożeniach związanych z alkoholem etylowym rzadko zatrzymuje ludzi, a większość mężczyzn i kobiet nie wyobraża sobie udanych wakacji bez butelki wina, brandy, wódki lub whisky, ponieważ alkohol pomaga im złagodzić stres i zrelaksować się.
Rzeczywiście, większość ludzi po kilku kieliszkach alkoholu staje się bardziej zrelaksowana, czuje się lepiej w towarzystwie i czuje przypływ siły psychicznej i pragnienie dobrej zabawy. Ale alkohol wpływa na wszystkich na różne sposoby, niektórzy ludzie w stanie odurzenia stają się duszą towarzystwa, inni, wręcz przeciwnie, niechętnie komunikują się z kimś, a nawet wykazują agresję. Dlaczego pijana osoba staje się agresywna i co wpływa na skłonność do niekontrolowanej agresji po alkoholu?
Agresywne zachowanie po alkoholu o podłożu neurologicznym
Alkohol ma silny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Badania prowadzone przez specjalistów medycyny na temat przyczyn agresji alkoholowej, pozwoliły wyciągnąć pewne wnioski a są one oparte na oddziaływaniu etanolu na ludzki układ nerwowy. Nadużywanie napojów alkoholowych ma znaczące działanie na mózg, w czasie ich spożywania procesy umysłowe stają się wolniejsze. Osoba będąca pod ich wpływem nie potrafi prawidłowo ocenić danej sytuacji i podjąć odpowiedniej decyzji.
Osoba, w stanie upojenia alkoholowego może przejawiać agresję słowną i/lub fizyczną, nawet w przypadku braku prowokacji ze strony innej osoby. Dzieje się tak, ponieważ jej proces myślowy nastawiony jest tylko na uznawaniu doznanej zniewagi, nie bierze pod uwagę możliwych konsekwencji swojego działania. Alkohol jest katalizatorem wywoływania negatywnych emocji. Może być podłożem agresji po alkoholu, ponieważ osoby odurzone mają pewne odchylenia psychiczne lub patologie: choroby psychiczne, zwiększony poziom agresji, skłonność do impulsywnych działań itp.
Przyczyny agresywnego zachowania po alkoholu według lekarzy
Choroba alkoholowa może nie być jedynym czynnikiem determinujących agresywne zachowanie po alkoholu. Wskazywane są również inne przyczyny nieprawidłowego zachowania po alkoholu:
- Uszkodzenie mózgu wskutek wypadku
- Zaistnienie choroby psychicznej (np. schizofrenia, psychoza)
- Agresja impulsywna
- Stany depresyjne, choroba afektywna dwubiegunowa.
Często obserwowane jest zjawisko związane z konsekwencjami nadużywania alkoholu i dotyczy ono przemocy w rodzinie. Osoby pod wpływem etanolu szybko podejmują agresywne zachowania, ponieważ ich psychika jest pod działaniem substancji toksycznych.