DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Alkoholizm w eleganckim przebraniu – jak rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika?

Alkoholizm w eleganckim przebraniu – jak rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika?

Według klasycznego wzorca alkoholik to ktoś, kto regularnie i mocno się upija, przez co rozpada się jego życie prywatne i zawodowe. Jednak rzeczywistość często wygląda inaczej.

Alkoholikiem może być elegancki mężczyzna na kierowniczym stanowisku, zaufany lekarz, piękna i młoda kobieta, która wydaje się idealnie łączyć macierzyństwo z pracą, uśmiechający się z pierwszych stron gazet celebryta. Czym charakteryzuje się wysokofunkcjonujący alkoholizm i jak pomóc osobie, która się z nim boryka? 

Cechy alkoholika wysokofunkcjonującego

Wysokofunkcjonujący alkoholicy są określani także skrótem HFA, pochodzącym od angielskiego określenia High-Functioning Alcoholic. Z perspektywy otoczenia są to osoby z klasą, wykształcone, zadbane, odpowiedzialne, produktywne, które dobrze radzą sobie w pracy, mają rodziny, bogate grono znajomych.

Często same nie są świadome własnego problemu alkoholowego, bo skoro systematyczne lub nawet codzienne picie nie odbija się w znaczny sposób na ich funkcjonowaniu, to nie może być przecież takim wielkim problemem.(1,2)

Alkohol wydaje się pełnić wręcz pozytywną funkcję w ich życiu, bo pomaga nawiązywać nowe znajomości (również na polu biznesowym), rozluźnić się po długim i ciężkim dniu, zasnąć albo zapomnieć, że życie wcale nie jest takie idealne, jak wydaje się innym.

Wysokofunkcjonujący alkoholicy tkwią jednak w pułapce, bo nadużywanie alkoholu przez długi czas nigdy nie jest obojętne dla organizmu. Czy ten rodzaj zaburzenia używania alkoholu jest częsty? Podobno może dotyczyć nawet połowy przypadków alkoholizmu.(1)

Jakie objawy świadczą o problemie z alkoholem?

Na początek warto wyjaśnić, kiedy mówimy o nadużywaniu alkoholu. Według umownych kryteriów o nadmiernym piciu u kobiet mówimy wówczas, gdy spożywają więcej niż 3 drinki w ciągu jednego dnia lub więcej niż 7 w ciągu tygodnia. W przypadku mężczyzn ostrzegawcza dawka wynosi 4 lub więcej drinków w ciągu dnia lub 14 lub więcej w ciągu tygodnia.(3)

Jednak to nie jedyny sposób na stwierdzenie, że Ty lub ktoś Ci bliski ma problem a alkoholem i potrzebuje pomocy. Również inne sygnały można uznać za „czerwone flagi”. Prawdopodobnie masz kłopot z nadużywaniem alkoholu, jeżeli:

 • potrzebujesz alkoholu, żeby sobie z czymś poradzić: zrelaksować się, dodać sobie pewności siebie, zagłuszyć smutek,
 • przez alkohol zdarza Ci się nie nadążać z wypełnianiem obowiązków w domu lub pracy,
 • z powodu picia rozluźniły się niektóre więzi z Twoimi bliskimi, ale mimo to pijesz dalej,
 • czasami napomykasz o problemie z alkoholem lub próbujesz żartować na ten temat,
 • zdarzyły ci się problemy prawne, związane z nadużywaniem alkoholu, np. prowadzenie samochodu pod wpływem lub robienie innych rzeczy, które nie wchodziłyby w grę na trzeźwo,
 • pijesz w samotności,
 • zdarza ci się pić rano, kiedy nikt nie widzi,
 • tracisz panowanie nad ilością wypitego alkoholu i upijasz się,
 • zapominasz, co się wydarzyło gdy byłaś/ byłeś pod wpływem alkoholu,
 • zaprzeczasz, że za dużo pijesz, ukrywasz alkohol i puste butelki, wściekasz się, gdy ktoś zwraca ci uwagę, że pijesz za dużo, okłamujesz w kwestii ilości i częstotliwości picia alkoholu,
 • Twoi bliscy martwią się o Ciebie z powodu picia,
 • szukasz okazji i wymówek, żeby się napić.(2,3,4)

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej problemy nie pojawiają się od razu. Czasami picie w tajemnicy trwa latami i pozornie nie wyrządza znaczących szkód, dopóki nie zdarzy się poważny kryzys. Nie każda uzależniona osoba ma także pełną listę podanych objawów.

Czy HFA wiąże się z objawami zespołu odstawiennego?

Niektórzy wysokofunkcjonujący alkoholicy nie mają objawów zespołu odstawiennego (abstynencyjnego) i potrafią wytrzymać przez długi okres czasu bez sięgania po trunki. Ich problemem jest natomiast uzależnienie psychiczne. Dużo myślą o alkoholu i czekają na każdą okazję, żeby się napić.

U osób uzależnionych również fizycznie objawy po odstawieniu alkoholu mogą obejmować: nerwowość, bóle głowy, koszmary nocne, wysokie ciśnienie krwi, intensywne pocenie się, bezsenność, dezorientację, przyspieszony puls, mdłości, wymioty, dreszcze. Niektórzy nałogowcy odczuwają je kilka godzin po wypiciu ostatniego drinka, inni dopiero kilka dni później.(1,5)

Jakie jest ryzyko związane z zaburzeniami nadużywania alkoholu?

Wysokofunkcjonującym alkoholikom wydaje się, że wszystko mają pod kontrolą. Powtarzają sobie, że są w stanie w każdej chwili przestać pić, ale piją dalej. Jednak takie podejście jest zgubne, bo mogą wplątać się w ryzykowne sytuacje, jak prowadzenie auta po alkoholu, nawiązywanie ryzykownych relacji seksualnych, momenty zamroczenia.

Ponadto nadużywanie alkoholu wiąże się ze znacznym ryzykiem zdrowotnym i może prowadzić do poważnych niedoborów witaminowych, schorzeń wątroby, zapalenia trzustki, uszkodzenia mózgu, utraty pamięci, nadciśnienia tętniczego. Nadużywanie alkoholu może również skończyć się przemocą domową i zaniedbywaniem dzieci, a picie w trakcie ciąży grozi rozwojem alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

U wielu alkoholików dopiero poważny wstrząs, jak spowodowanie wypadku po pijanemu czy obudzenie się w szpitalu, stanowi przełom w postrzeganiu swojego problemu i dopiero wówczas zdają sobie sprawę, że są uzależnieni.(2,3)

Jak pomóc sobie lub komuś bliskiemu, kto stracił kontrolę nad używaniem alkoholu?

Leczenie HFA przebiega tak samo, jak terapia każdego innego rodzaju alkoholizmu. Zależy także od tego, czy dana osoba jest uzależniona głównie psychicznie, czy ma objawy zależności fizycznej.

W drugim przypadku pierwszym krokiem jest z reguły detoks, który powinien być przeprowadzony pod okiem specjalistów. Dzięki odpowiedniej opiece oraz lekom objawy odstawienia alkoholu są łagodniejsze.

W celu wyrównania niedoborów witamin i mikroelementów można też zdecydować się na wlew witaminowy (z podobnych rozwiązań korzystają sportowcy, którzy chcą uzupełnić deficyt witamin w organizmie).

Najważniejszym etapem leczenia jest jednak psychoterapia, w trakcie której uzależniony jest stanie lepiej poznać siebie i mechanizmy, które pchają go ku alkoholowi.

Całodobowa klinika AKME oferuje swoim podopiecznym pełne leczenie, od detoksykacji organizmu, poprzez terapię indywidualną, po spotkania grupowe. To nowoczesny ośrodek, w którym powrót do zdrowia przebiega w dyskretnych i wygodnych warunkach, a pacjentami opiekują się doświadczenie specjaliści.

Jeśli masz trudności z kontrolowaniem picia alkoholu lub przejawia je bliska Ci osoba, nie zwlekaj z rozpoczęciem terapii. Dzięki temu odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i unikniesz poważnych powikłań zdrowotnych, związanych z alkoholizmem.

 

 1. „Wysokofunkcjonujący” alkoholicy. http://www.narkotyki.pl/wokol-alkoholu/ysokofunkcjonujcyalkoholicy/ Data dostępu: 20.10.2018
 2. The Functioning Alcoholic/Addict: How to Help and What to Look For. https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/the-functioning-addict/ Data dostępu: 20.10.2018
 3. Bienvenu M. You a High-Functioning Alcoholic? https://www.webmd.com/mental-health/addiction/features/high-functioning-alcoholic#1 Data dostępu: 20.10.2018
 4. 5 Lies We’re Told About High-Functioning Alcoholics. https://drugabuse.com/5-lies-were-told-about-high-functioning-alcoholics/ Data dostępu: 20.10.2018
 5. Boskey E. Alcohol Withdrawal Syndrome. https://www.healthline.com/health/alcoholism/withdrawal Data dostępu: 20.10.2018
Zamknij