DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Heroina – narkotyk, który może uzależniać od pierwszej dawki

Heroina – narkotyk, który może uzależniać od pierwszej dawki

Kiedy się śmiejemy, uprawiamy sport albo jemy czekoladę, organizm wytwarza „hormony szczęścia” zwane endorfinami. Czujemy wtedy przyjemność, radość i błogość. Bardzo podobnie działają narkotyki z grupy opiatów, które są odpowiednikami endorfin, a nawet mogą dostarczać jeszcze bardziej intensywnych doznań. Najsilniej działającą substancją z tej grupy jest heroina.(1) Niestety, w przeciwieństwie do endorfin, narkotyk ten ma swoją bardzo ciemną stronę.

Morfina z opium, heroina z morfiny – kilka faktów z historii opiatów

Opiaty to substancje uzyskiwane z maku lekarskiego lub środki syntetyczne, które działają na receptor opioidowy w układzie nerwowym. Należą do nich opium, morfina oraz pozyskiwana z morfiny heroina, cechująca się najsilniejszym działaniem.

Kiedy w pierwszej połowie XIX wieku zaczęto używać morfiny jako środka przeciwbólowego, wydawała się wybawieniem dla osób ciężko chorych lub rannych, które dzięki niej miały szansę na poczucie ulgi w bólu. Szybko jednak zaczęła wzrastać liczba uzależnionych od morfiny.

Wtedy na rynku farmaceutycznym pojawiła się konkurencyjna substancja. W 1874 roku w Niemczech z morfiny zsyntetyzowano heroinę, która szybko zawitała w Stanach Zjednoczonych i zyskiwała kolejnych użytkowników. Dziś trudno w to uwierzyć, ale miała wówczas opinię bezpiecznej i nieuzależniającej.

To przekonanie trwało jednak krótko. Chociaż nie jest regułą, że heroina uzależnia od pierwszego razu, taki scenariusz jest możliwy. Substancja przejmuje władzę nad umysłem i ciałem bardzo szybko, a u niektórych już początkowa dawka może spowodować uzależnienie psychiczne.(2)

Heroina – rodzaje i sposoby przyjmowania

Nielegalna heroina występuje w różnych formach. „Biała heroina” to drobny, biały proszek, który narkomani zazwyczaj wciągają przez nos. „Brązowa heroina” ma postać proszku lub grudek o barwie od żółtej po brązową. Ten rodzaj heroiny podgrzewa się na folii aluminiowej i wdycha opary.

Oprócz tego heroinę można wstrzykiwać. Dawniej popularną formą narkotyku w Polsce był „kompot”, czyli oleisty płyn o octowym zapachu, przechowywany w strzykawkach albo małych pojemniczkach. Kompot produkowano na bazie słomy makowej i odczynników chemicznych, a oprócz heroiny krył w sobie kilka innych alkaloidów opium.(1)

Heroina – efekty przyjmowania

Heroina działa szybko, wstrzyknięta dożylnie już po kilkunastu sekundach, gdyż błyskawicznie pokonuje barierę krew-mózg. Wtedy pojawia się silny stan euforii, który z czasem ustępuje na rzecz wyciszenia i uspokojenia.

Zażywanie heroiny powoduje przesunięcie granicy bólu, spadek apetytu, obniżenie ciśnienia krwi. Czas działania zależy od indywidualnej tolerancji, zazwyczaj trwa 6-8 godzin, po czym uzależniony musi przyjąć koleją dawkę.(1)

Oprócz tego heroina powoduje zaparcia, problemy z oddawaniem moczu, osłabienie, suchość w ustach, nadmierną potliwość, impotencję, czasami dolegliwości ze strony układu pokarmowego.(1,3,4)

Heroina a zdrowie

Już pierwsze sięgnięcie po narkotyk, w celu zaspokojenia ciekawości, jest decyzją bardzo ryzykowną. Uzależnienie od heroiny rozwija się bardzo szybko i dotyczy milionów osób na całym świecie, które nie potrafią znaleźć w sobie siły, aby zrezygnować z przyjęcia kolejnej dawki.(5)

Długoterminowe skutki zażywania heroiny mogą obejmować bezsenność, niewydolność nerek i wątroby, problemy z płucami, zaburzenia psychiczne (np. depresję, izolację społeczną), zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet, ropnie, zapadnięcie żył, uszkodzenie tkanek wewnątrz nosa u osób, które wciągają proszek.(3,4)

Lista potencjalnych szkód wyrządzonych przez narkotyk jest jednak dłuższa. Wciąż przeprowadzane są badania, które obrazują, jak działa na organizm heroina. Skutki uzależnienia mogą obejmować nieodwracalne zmiany w mózgu, w tym utratę istoty białej, co wpływa negatywnie na umiejętność podejmowania decyzji, kontrolę zachowania oraz odpowiedź na stresujące sytuacje.(4)

Heroina – skutki zażywania wysokich dawek

Heroina to środek odurzający, który można przedawkować, czego skutki bywają skrajnie groźne. Przedwakowanie heroiny powoduje spowolnienie lub zatrzymanie oddechu i niedotlenienie mózgu. Niedobór tlenu w tkankach, w stosunku do zapotrzebowania ustroju, nazywamy hipoksją. Długoterminowym skutkiem hipoksji może być śpiączka lub uszkodzenie mózgu.(4)

Heroina – objawy odstawienia narkotyku

Kiedy organizm jest przyzwyczajony do narkotyku i nagle przestaje go otrzymywać, wówczas występują objawy zespołu odstawiennego, które mogą obejmować:

 • niepokój,
 • silne bóle mięśni i kości,
 • zaburzenia snu,
 • bóle brzucha, biegunkę i wymioty,
 • uderzenia zimna, zimne poty, gęsią skórkę,
 • ociężałość i niekontrolowane ruchy nóg,
 • intensywny głód narkotykowy. (1,4)

Heroina – detoks i terapia nałogu

Heroina uzależnia psychicznie i fizycznie, a nałóg doprowadza do wyniszczenia organizmu. Dlatego jeżeli bliska Ci osoba przyjmuje heroinę lub/i inne narkotyki, powinna niezwłocznie rozpocząć leczenie. Zewnętrznymi sygnałami, oprócz śladów po igłach na skórze, mogą być wąskie źrenice, które nie reagują na światło, potliwość, płytki oddech, nienaturalne uspokojenie, przysypianie, drapanie się (heroinistów często swędzi skóra).(1)

Detoks od heroiny powinien odbyć się pod kontrolą personelu medycznego, wówczas będzie bezpieczny i łagodny. Istnieją leki, które pomagają osobom uzależnionym łatwiej przejść przez ten trudny czas. Farmakologię stosuje się z powodzeniem także na kolejnych etapach walki z nałogiem, aby ograniczyć głód narkotykowy.

Psychoterapia uzależnienia opiera się głównie na terapii poznawczo-behawioralnej, która m.in. uczy, jak radzić sobie ze stresem i innymi czynnikami wyzwalającymi ochotę na narkotyk.

Istnieją jednak też inne metody terapeutyczne, wykorzystywane w leczeniu narkomanii. Ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i znalezienie najlepszej drogi, która pozwoli mu wyjść z nałogu.(4)

Na profesjonalne i indywidualne podejście mogą liczyć pacjenci całodobowej poradnia uzależnień warszawa AKME. Placówka zatrudnia doświadczonych lekarzy, pielęgniarki i psychoterapeutów oraz oferuje intensywny program terapeutyczny, który wychodzi naprzeciw potrzebom pacjenta.

Na przyjęcie może liczyć nawet osoba pod wpływem substancji, jeśli tylko wyrazi zgodę na leczenie. Po odbyciu bezpiecznego detoksu pacjent jest gotowy rozpocząć właściwe leczenie, a po opuszczeniu kliniki może kontynuować terapię, aby już nigdy nie wpaść w pułapkę nałogu.

Piśmiennictwo:

 1. https://www.narkomania.org.pl/narkotyki/heroina-morfina-opium/ Data dostępu: 20.11.2018
 2. History of Heroin. https://www.narconon.org/drug-information/heroin-history.html Data dostępu: 20.11.2018
 3. http://www.narkotyki.pl/wokol-narkotykow/opiaty/ Data dostępu: 20.11.2018
 4. https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/heroin Data dostępu: 20.11.2018
 5. Free the truth about heroin booklet. https://www.drugfreeworld.org/request-info/truth-about-drugs-booklet.html?bk=heroin Data dostępu; 20.11.2018
Zamknij