DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Uzależnienia mieszane – czym się charakteryzują?
przebieg terapii - terapia alkoholowa warszawa

Uzależnienia mieszane – czym się charakteryzują?

Łatwy dostęp do substancji psychoaktywnych – zwłaszcza alkoholu – nierzadko doprowadza do rozwinięcia się chorób związanych z uzależnieniem. Ryzyko zwiększa się zwłaszcza wówczas, gdy równocześnie sięga się po różnego rodzaju używki. W takiej sytuacji należy liczyć się z uzależnieniem mieszanym, czyli nałogiem obejmującym więcej niż jedną substancję naraz.

W związku z powszechnością używek wiele osób zażywa kilku środków bez specjalnego namysłu. Na przykład uzależnienie od alkoholu bardzo łatwo łączy się z lekomanią. Wynika to z poziomu akceptowalności spożywania zarówno napojów wyskokowych, jak i medykamentów. Takie połączenie może być jednak groźne nie tylko z powodu wchodzenia w reakcję różnych substancji – bardzo często osoba stosująca taką mieszankę uzależnia się od obu specyfików.

Nie ma właściwie ograniczeń, jeśli chodzi o nałogi mieszane. Osoba sięgająca po opiaty może równocześnie odczuwać silne pragnienie alkoholowe, a niegroźne z pozoru uzależnienie od leków może się rozwijać wraz z „rekreacyjnym” paleniem marihuany. Należy również pamiętać, że jedna osoba może wpaść w nałóg związany z praktycznie każdą substancją. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu i leków jednocześnie jest szczególnie groźne dla życia i zdrowia.

Tolerancja krzyżowa oraz efekt współdziałania przy uzależnieniach

Warto zwrócić uwagę, że część substancji oddziałuje na siebie nawzajem. Osoba uzależniona, w wyniku mieszania różnych specyfików, może nabyć się tzw. tolerancji krzyżowej, czyli zwiększenia poziomu tolerancji jednej substancji psychoaktywnej dzięki drugiej. Długotrwałe zażywanie np. opiatów sprawia, że alkohol przestaje działać w taki sam sposób. W wielu przypadkach oznacza to, że należy wypić znacznie więcej trunku, aby poczuć efekty. Dzięki temu osoby zmagające się z uzależnieniem narkotykowym mogą wręcz nie zdawać sobie sprawy z tego, że są uzależnione od alkoholu, ponieważ nie odczuwają jego skutków. Podobnie dzieje się w przypadku niektórych leków.

Uzależnienie mieszane skutkuje ponadto efektem współdziałania. Polega ono na zwielokrotnieniu działania substancji psychoaktywnych. Powszechnie uważa się, że połączenie np. alkoholu czy leków z narkotykami daje sumę efektów. W rzeczywistości jednak jest to ich iloczyn. Te matematyczne porównanie pozwala łatwiej zrozumieć, czym może skutkować efekt współdziałania. Znacznie łatwiej jest przedawkować używki, gdy łączy się je z innymi, ponieważ rezultatem nie jest wynik z dodawania, tylko mnożenia.

Kiedy można stwierdzić rozwój uzależnienia mieszanego?

Chociaż uzależnienie od leków i alkoholu jednocześnie łatwo każdemu zaobserwować, to nie zawsze musi ono oznaczać uzależnienia mieszanego. Właściwą diagnozę mogą postawić wyłącznie specjaliści. Wynika to z natury nałogów.

Zażywanie różnych substancji psychoaktywnych – łącznie lub zamiennie – prowadzi do uzależnienia mieszanego tylko wtedy, gdy schemat jest powtarzalny, a więc stały oraz częsty. Osoba uzależniona od narkotyków, alkoholu lub leków odczuwa potrzebę sięgania po nie zawsze wtedy, gdy zażywa inne specyfiki. W sytuacji sporadycznego łączenia/zastępowania używek nie można automatycznie postawić diagnozy o uzależnieniu mieszanym. Tylko dokładna obserwacja i kontrola ze strony terapeuty jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić te podejrzenia.

Jak leczyć osobę uzależnioną od alkoholu, leków i narkotyków jednocześnie?

Wiele osób uważa – zwłaszcza wśród pacjentów ośrodków leczących uzależnienia – że nałogów można pozbyć się chociażby w sposób chronologiczny. Jednak terapia skupiająca się wyłącznie na jednym, pierwszym uzależnieniu, jest zwyczajnie nieskuteczna. Leczenie uzależnienia Warszawa mieszanego musi obejmować wszystkie rodzaje substancji psychoaktywnych, po które sięgał pacjent. Klucz do sukcesu stanowi też odpowiednio przeprowadzona detoksykacja. Oczyszczony organizm wspomaga terapię.

Forma leczenia ustalana jest przez terapeutę na podstawie potrzeb i stanu zdrowia osoby uzależnionej od leków, narkotyków i alkoholu. Wymaga więc dużego stopnia elastyczności, ponieważ mieszane uzależnienia znacznie się różnią od tych bardziej powszechnych. Z tego względu zawsze należy zwrócić się po pomoc do profesjonalistów.

Zamknij