DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

Alkohol spożywany w nadmiarze działa na organizm jak trucizna, niszcząc narządy, zaburzając pracę układów oraz powodując wiele schorzeń, często zagrażających życiu pacjenta. Skutki nadmiernego spożywania alkoholu mogą być zarówno odwracalne, jak i nieodwracalne. Część zmian zachodzących w organizmie ustępuje przy zachowaniu abstynencji od alkoholu, inne można dzięki niej spowolnić, poprawiając jakość życia oraz samopoczucie pacjenta.

Alkoholizm skutki zdrowotne dla układu pokarmowego

Intensywne spożywanie alkoholu może prowadzić do różnych chorób, zarówno do schorzeń somatycznych, jak i do zaburzeń psychicznych. Jako jeden z pierwszych na kontakt z trucizną reaguje układ pokarmowy. Może dojść do przewlekłych stanów zapalnych, choroby wrzodowej, krwawień wewnętrznych, a także do biegunek czy wzdęć. Na wpływ alkoholu szczególnie podatna jest wątroba: w wyniku jego nadmiernego spożywania dochodzi do jej stłuszczenia. Jeśli pacjent nie zachowa abstynencji i nie pozwoli narządowi odpowiedzialnemu za metabolizm etanolu zregenerować się, może to doprowadzić do zapalenia wątroby, a nawet do jej marskości. Alkohol nie oszczędza również trzustki. Nadmierne spożywanie trunków prowadzi do ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych. U pacjentów zmagających się z alkoholizmem występują problemy z przyswajaniem pokarmów, a w efekcie również z dostarczaniem witamin i składników odżywczych, to z kolei oddziałuje na pracę innych narządów oraz układów fizjologicznych.

Osłabione serce, problemy neurologiczne, zagrożenie nowotworem

Częste spożywanie alkoholu przyczynia się do ogólnego osłabienia organizmu. Przez zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych dochodzi do niedoborów witamin oraz składników mineralnych, co prowadzi do anemii, a także do wyniszczenia układu odpornościowego. Alkoholik jest bardziej podatny na typowe infekcje i zakażenia, ale na tym jego problemy zdrowotne się nie kończą. Spożywający alkohol są narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory (między innymi raka przełyku, trzustki, jelita grubego), a także miewają problemy z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Naturalnie abstynencja od alkoholu połączona z wypoczynkiem, zdrową dietą, porcją codziennego ruchu, a w wielu przypadkach również z kuracją farmakologiczną pod nadzorem lekarza jest sposobem na regenerację organizmu i polepszenie jego kondycji zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe wyniszczanie alkoholem układów fizjologicznych może nieść nieodwracalne zmiany i czasem powrót do pełnego zdrowia nie jest możliwy. Dzieje się tak chociażby w przypadku układu nerwowego, dla których alkohol jest substancją silnie wyniszczającą. W efekcie spożywania trunków niejednokrotnie dochodzi do niszczenia nerwów, a w następstwie do porażenia czy niedowładu, rzadkością nie są również problemy ze wzrokiem, w skrajnych przypadkach doprowadzające do ślepoty.

Alkoholizm – objawy psychiczne

Alkohol nie jest obojętny także dla mózgu i psychiki pacjenta. Częstym zjawiskiem są zaburzenia pamięci i koncentracji. Jednym z poważniejszych następstw spożywania alkoholu jest zespół Korsakowa, choroba neuropsychiatryczna powodowana niedoborem witaminy B1 lub uszkodzeniem części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Objawia się ona między innymi trudnością z zapamiętywaniem i przyswajaniem nowych informacji, myśleniem abstrakcyjnym czy przywoływaniem minionych zdarzeń. Dla wyleczenia zespołu Korsakowa niezbędna jest całkowita rezygnacja z alkoholu w połączeniu z kuracją polegającą na dożylnym podawaniu dużych dawek witaminy B1. To, czy kuracja przyniesie efekty, zależy od pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Szacuje się, że zmiany chorobowe ustępują w całości tylko u ok. 25% pacjentów. To nie koniec problemów z psychiką, z jakimi borykają się osoby nadużywające alkoholu. Piciu mogą towarzyszyć trudności z rozróżnianiem emocji, stany lękowe i depresyjne, a także otępienie lub napady agresji.

Warto walczyć o zdrowie

Spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiarze, powoduje wiele zmian w organizmie. Część z nich ustępuje, inne są nieodwracalne. Warto pamiętać, że odstawienie alkoholu oraz podjęcie terapii alkoholowej zawsze odbywa się z korzyścią dla zdrowia i nawet jeśli organizm jest już wyniszczony przez truciznę, abstynencja w znacznym stopniu poprawi samopoczucie i podniesie komfort życia.

Zamknij