DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Detoks narkotykowy – jak przebiega i czy wystarczy, aby pozbyć się nałogu?

Detoks narkotykowy – jak przebiega i czy wystarczy, aby pozbyć się nałogu?

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która wymaga złożonego i wieloetapowego leczenia. Odwyk narkotykowy rozpoczyna się od oceny stanu chorego i detoksyfikacji, czyli pozbycia się skumulowanych w organizmie toksyn, pochodzących ze środków psychoaktywnych.

Przeczytaj, jak przebiega detoks, dlaczego ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych jest odpowiednim miejscem na jego przeprowadzenie oraz jak wygląda dalsza terapia nałogu. 

Leczenie narkomanii a detoks – podstawowe informacje

Przyjmowanie narkotyków wiąże się z truciem organizmu toksynami, do których stopniowo się przyzwyczaja. Dlatego, gdy narkoman decyduje się odstawić szkodliwe substancje, jego organizm “wariuje”, usilnie domagając się kolejnej dawki. Środki psychoaktywne z jednej strony zniewalają umysł, z drugiej uzależniają fizjologicznie.

Detoks narkotykowy polega na podaniu leków, które pomagają w fizjologicznym odzwyczajeniu się od narkotyków i złagodzeniu objawów zespołu odstawiennego(1). Odwyk psychiczny jest natomiast zadaniem psychoterapii.

Odwyk od narkotyków – gdzie przeprowadzić detoks?

Własny dom to tylko pozornie odpowiednie miejsce na przeprowadzenie detoksu. Bez profesjonalnej opieki jego przebieg może być bowiem bardzo ciężki, a nawet groźny dla życia, jeśli w grę wchodzi np. odwodnienie albo natrętne halucynacje. Dlatego detoks trzeba przeprowadzić w szpitalu lub klinice odwykowej.

Uzależniony oraz jego bliscy powinni mieć świadomość, z czym wiąże się zespół abstynencyjny.

Do jego psychicznych objawów mogą należeć:

 • lęki, ataki paniki, łatwe popadanie w irytację,
 • obniżenie nastroju, depresja, izolacja, brak apetytu,
 • zaburzenia snu,
 • słaba pamięć i koncentracja(2).

Objawami fizycznymi mogą być natomiast:

 • bóle i zawroty głowy,
 • duszności, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, palpitacje,
 • nudności, wymioty,
 • dreszcze, bóle mięśni,
 • pocenie się, mrowienie skóry(2).

Warto zaznaczyć, że każdy narkotyk jest inny, dlatego może powodować objawy odstawienia o różnym charakterze i stopniu nasilenia. Przykładowo, uwolnienie się od kokainy lub marihuany powoduje niewielkie dolegliwości fizyczne, za to pacjent boryka się z silnymi trudnościami psychicznymi. Tymczasem odstawienie opiatów (np. heroiny) może kończyć się bardzo silnymi objawami fizycznymi (2).

Różnice dotyczą też poszczególnych osób oraz charakteru ich uzależnienia. Narkoman może bowiem sięgać po jeden rodzaj narkotyku, eksperymentować z różnymi substancjami lub łączyć uzależnienie narkotykowe z innymi – alkoholizmem, nikotynizmem, lekomanią.

Jeśli dolegliwości te mają wysokie nasilenie, mogą być skrajnie niebezpieczne. Tymczasem ośrodki odwykowe dla narkomanów są w stanie zaoferować całodobową pomoc pacjentom, którzy potrzebują nie tylko wsparcia psychicznego, ale też leków, substancji odżywczych i właściwego nawodnienia organizmu.

Jak wygląda odwyk narkotykowy na etapie detoksu?

Leczenie uzależnienia od narkotyków jest złożone. Jednak dziś profesjonalne ośrodki terapii uzależnień od narkotyków mogą wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobywane w tej dziedzinie na przestrzeni wielu dekad.

Wszystko z korzyścią dla pacjentów, dla których odwyk nie musi być drogą przez mękę. Leczenie uzależnień narkotykowych na etapie detoksu składa się z następujących etapów(3):

Ocena stanu pacjenta

Pacjent jest badany pod kątem fizycznym i psychicznym. Dzięki prostym testom lekarz jest w stanie ocenić poziom narkotyków w jego ustroju i na tej podstawie oszacować odpowiednie dawki leków. Ponadto zbierana jest historia pacjenta, przebieg jego uzależnienia, występowanie chorób i problemów psychicznych. Informacje te stanowią bazę, na podstawie której specjaliści mogą ustalić przebieg terapii.

Detoks narkotykowy i stabilizacja

Pacjent otrzymuje leki, które wspierają procesy oczyszczania organizmu z toksyn. W zależności od tego, jakie objawy mu doskwierają, może pod okiem lekarza otrzymać leki pomocnicze, np. przeciwbólowe. Jednocześnie przez cały czas monitorowany jest jego stan, a opiekunowie dbają, aby nie doszło do odwodnienia i nadmiernego osłabienia.

Przygotowanie do terapii

Warto pamiętać, że sam detoks to wciąż nie jest właściwa terapia odwykowa. Narkotyki są usunięte z organizmu, jednak mechanizm uzależnienia jest zakorzeniony głęboko w psychice pacjenta, który potrzebuje opieki terapeuty oraz spotkań grupowych, podczas których otrzyma wsparcie od osób w podobnej sytuacji.

Odwyk narkotykowy – ile trwa?

Sam detoks trwa zazwyczaj przez około 2 tygodnie, jednak wiele zależy od danego przypadku. To jednak dopiero początek, bo kolejnym krokiem jest wielomiesięczna terapia(1).

Czy detoks narkotykowy wiąże się ze skutkami ubocznymi?

Profesjonalnie przeprowadzony detoks oraz nadzór zespołu medycznego nad pacjentem daje szansę na zapobiegnięcie przykrym objawom zespołu abstynencyjnego.

Istnieją jednak możliwe skutki uboczne detoksyfikacji, którym bardzo trudno zapobiec. Pacjent może odczuwać rozdrażnienie, huśtawki nastrojów, bezsenność, mdłości, osłabienie mięśni(3).

Objawy te mają jednak charakter przejściowy i warto pamiętać, że nie są nawet częściowo tak groźne, jak kontynuowanie przyjmowania narkotyków.

Detoks i co dalej?

Terapia uzależnień od narkotyków powinna być kompleksowa, a sam detoks to za mało, żeby mówić o wygranej walce z nałogiem. Organizm jest czysty, osoba uzależniona nie musi stawiać czoła uciążliwym dolegliwościom i jest gotowa na terapię indywidualną lub grupową.

Bardzo ważny jest wybór właściwego ośrodka terapeutycznego, w którym uzależniony będzie mógł otrzymać pomoc dostosowaną do swoich potrzeb.

Celem leczenia jest wsparcie osoby uzależnionej w wykonaniu następujących kroków:

 • zaprzestanie przyjmowania substancji psychoaktywnych,
 • wytrwanie w czystości od narkotyków,
 • powrót do produktywności na polu rodzinnym, zawodowym i społecznym(4).

Odwyk zamknięty dla narkomanów nie zawsze jest konieczny, a osobom, które dopiero rozpoczęły eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi, powinny wystarczyć wizyty w poradni(1). Jeżeli jednak w grę wchodzi regularne przyjmowanie narkotyków i dotychczas podjęte próby rozstania się z nałogiem nie przyniosły rezultatów, wówczas całodobowe ośrodki odwykowe dla narkomanów są najlepszym rozwiązaniem.

W całodobowej klinice AKME osoby uzależnione od narkotyków oraz ich rodziny mogą liczyć na pełne wsparcie. W ośrodku można przeprowadzić bezpieczny i łagodny detoks organizmu oraz podjąć dalszą terapię pod okiem profesjonalistów.

W terapiach grupowych mogą także wziąć udział osoby blisko związane z podopiecznymi kliniki, które nie mniej niż oni potrzebują wsparcia, zrozumienia i motywacji do rozpoczęcia nowego, wolnego od narkotyków życia.

Bibliografia:
 1. http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=110945 Data dostępu: 25.09.2018
 2. Drug and Alcohol Withdrawal. https://www.addictionsandrecovery.org/withdrawal.htm Data dostępu: 25.09.2018
 3. Drug and Alcohol Detox. https://www.addictioncenter.com/treatment/drug-and-alcohol-detox/ Data dostępu: 25.09.2018
 4. Treatment Approaches for Drug Addiction. https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/treatment-approaches-drug-addiction Data dostępu: 25.09.2018
Zamknij