DETOKS 24H: 603 280 728 TERAPIA 24H: 605 280 728
Co należy zabrać ze sobą do ośrodka?
Ogród Kliniki Leczenia Uzależnień AKME

Co należy zabrać ze sobą do ośrodka?

Pobyt w ośrodku odwykowym zwykle trwa co najmniej kilka dni, a nierzadko nawet miesiąc. To czas, który osoby walczące z uzależnieniem mogą przeznaczyć wyłącznie dla siebie. Z dala od codzienności i pod opieką wyspecjalizowanej kadry łatwiej skupić się na rozwiązaniu swoich problemów i dokonać istotnych zmian. W ośrodku leczenia uzależnień poza wsparciem lekarzy i terapeutów znajdziemy wszystko, co może pomóc w odzyskaniu zdrowia i kondycji. Aby jednak móc w pełni z tego korzystać, trzeba pamiętać o spakowaniu odpowiedniego bagażu.

Bezpieczeństwo to podstawa

W klinice odwykowej liczy się przede wszystkim zdrowie pacjentów. Na samym początku leczenia wielu z nich wymaga detoksu, czyli odtruwania. Ten proces bywa dla osób uzależnionych niezwykle trudny, a bez odpowiedniej opieki – nawet niebezpieczny. Detoks Warszawa jest niezbędnym etapem procesu zdrowienia szczególnie u pacjentów uzależnionych od alkoholu, narkotyków i leków. Ich odstawienie może powodować m.in. szereg dolegliwości somatycznych, a w skrajnych wypadkach nieść poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Usuwanie toksyn z organizmu nie musi jednak przebiegać tak drastycznie – odpowiednio dawkowane leki znacznie łagodzą przebieg detoksykacji, a opieka medyczna zapewnia pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

Ponieważ detoks przebiega przy użyciu środków farmaceutycznych, konieczne jest zebranie dokładnych informacji o pacjencie podczas wywiadu lekarskiego. Osoba poddająca się leczeniu powinna dostarczyć do ośrodka terapii uzależnień zebraną dotychczas dokumentację medyczną, a także informacje dotyczące stosowanych aktualnie leków oraz chorób, na które cierpi. Do kliniki należy też zabrać zapas przyjmowanych lekarstw. Koniecznie poinformujmy lekarza również o ewentualnych uczuleniach i nietolerancji na leki. Tylko wtedy detoksykacja, a także czas spędzony w ośrodku na terapii będzie w pełni bezpieczny.

Codzienność w prywatnym ośrodku odwykowym – co się przyda?

W klinice odwykowej detoks stanowi zaledwie początek walki z uzależnieniem. Najważniejszym etapem na drodze do wyzdrowienia jest terapia, która przynosi najlepsze efekty, gdy prowadzona jest w trybie stacjonarnym. Oznacza to konieczność zajęcia pokoju w ośrodku, który na miesiąc lub nawet dłużej stanie się naszym tymczasowym domem. Pacjenci decydujący się na taki krok korzystają z intensywnego planu terapii, a ich dni są wypełnione konsultacjami medycznymi, zajęciami grupowymi oraz indywidualnymi sesjami z terapeutą. Mają zapewnione wyżywienie, a także wiele udogodnień, z których mogą korzystać w wolnym czasie.

Ponieważ mieszkańcy kliniki większość czasu spędzają ma jej terenie, powinni zabrać ze sobą wygodną odzież, w której będą czuli się swobodnie na zajęciach terapeutycznych. Konieczne jest ponadto odpowiednie obuwie do poruszania się po ośrodku. Pamiętajmy, by dopasować strój do pory roku, by móc komfortowo udać się na spacer po okolicy bez względu na aurę. W chłodniejszych miesiącach z pewnością przyda się cieplejsza odzież wierzchnia. Ośrodek Leczenia Uzależnień Warszawa daje ponadto możliwość udziału w zorganizowanych zajęciach rekreacyjno-sportowych. Chętni mogą też wybrać się na siłownię lub basen – warto się na to przygotować i zabrać ze sobą lekką odzież, obuwie sportowe oraz strój kąpielowy.

O czym jeszcze pamiętać?

Leki, odzież oraz obuwie – to wyposażenie powinno zajmować największą część bagażu osób udających się na odwyk i terapię. Nie można też zapomnieć o innych potrzebnych akcesoriach, takich jak przybory kosmetyczne i kosmetyki. Warto mieć własną szczoteczkę i pastę od zębów, mydło szampon, krem do golenia czy żel pod prysznic, a także ręczniki. Jeśli jednak zapomnimy zabrać z domu któregoś z tych przedmiotów, w ośrodku powinniśmy go dostać.

Jak widać, podczas pobytu w ośrodku odwykowym pacjenci nie potrzebują wiele – tak naprawdę wystarczające są jedynie podstawowe rzeczy. Czas spędzony na terapii to przecież nie wakacje, ale praca nad samym sobą, podczas której mamy poznać mechanizmy uzależniania, zdobyć motywację do wytrzeźwienia oraz nauczyć się żyć bez nałogu.

Zamknij